Jeg driver en lille "fritidsside", der er meget populær. Jeg vil dog ikke gøre det til en decideret betalingsside. Derfor fik jeg i stedet den idé, at brugerne frvilligt kan donere et mindre beløb (f.eks. 15 kr) til en konto, hvis de er tilfredse med servicen. Men hvilke regler er der omkring denne form for indtægter? Hvad må jeg? Hvad skal jeg? Hvad bør jeg?
Der bliver investeret massivt i AI. Teknologien er mere tilgængelig end nogensinde, og ambitionerne er høje. Alligevel oplever mange virksomheder, at resultaterne udebliver.
Hvis det er beløb i den størrelsesorden, hvilket alt i alt ikke beløber sig til "mange penge", så tror jeg faktisk ikke at der er nogen problemer i det. Nu ved jeg ikke lige hvilke ting du tænker, at der kunne være, men Told & Skat kan sikkert være behjælpelige med skatteregler omkring det.
Hvis man opretter et firma (og det vil formentlig være et enkeltmandsfirma) så skal man jo angive firmaoverskudet som B-indkomst, men det vil selvfølgelig så være muligt at trække alle omkostninger ved at drive foretagendet fra, så på den måde kan det være en fordel.
nmh > Det var det jeg mente. Hvis du skriver det som egen B-indkomst kommer det jo bare oveni din indtægt og så skærer skattefar et stykke væk. Hvis du tager det i et firma, som ikke har andre indtægter end det, vil jeg mene at man kan få det uden at skattefar skal pille for meget. Men er ikke ekspert på omrpådet.
Mvh Kunze
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.