Avatar billede verbatim12 Nybegynder
27. oktober 2003 - 19:19 Der er 1 løsning

min IIS vil ikke køre ASP ver 1.1.VS.NET kan derfor ikke åbne pr

jeg har to maskiner, jeg har lavet en web applikation på den ene. Begge maskiner er ens installeret/konfigureret. Den ene maskine åbner uden problemer web applikationen. Den anden vel ikke. VS.NET skriver at webserveren ikke kan køre ASP ver 1.1, og kan derfor ikke åbne projektet.

Nogen der kender problemet, og har en løsning
Avatar billede Slettet bruger
03. november 2003 - 22:01 #1
Når .NET framework er installeret i både version 1.0 og 1.1 skal du konfigurere din webserver (eller den enkelte web applikation) til at køre via den korrekte version.
Dette gøres vha aspnet_regiis.

se http://msdn.microsoft.com/library/default.asp?url=/library/en-us/dnhcvs03/html/vs03f6.asp
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Kurser inden for grundlæggende programmering

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester