Avatar billede hyperactive Nybegynder
14. januar 2001 - 13:57 Der er 15 kommentarer og
1 løsning

Kan Access klare det???

Jeg skal i gang med en online butik, som er baseret på en database med ca. 800 varenumre.

Jeg forventer at butikken får omkring 500 besøgende om dagen.

Mit spørgsmål er nu, om en Access 2000 database vil være hurtig og stabil nok til sådan et projekt, eller vil jeg være nødt til at sætte mig ind i SQL eller mySQL?

Jeg har rimelig stor erfaring med Access og derfor vil det selvfølgelig være den nemmeste løsning for mig, men omvendt vil jeg heller ikke bruge tid på at lave noget, som ikke fungerer.
Avatar billede pstric Nybegynder
14. januar 2001 - 14:01 #1
hyper>> Du kunne lige lægge et link til http://www.eksperten.dk/spm/43479, så folk ikke behøver at svare to steder, ikk\'?
Avatar billede hyperactive Nybegynder
14. januar 2001 - 14:06 #2
pstric.... Ja, men spørgsmålene er jo forskellige :o)
Avatar billede hyperactive Nybegynder
14. januar 2001 - 14:25 #3
Måske skulle jeg hæve pointene lidt.... Har brug for et hurtigt svar...
Avatar billede pstric Nybegynder
14. januar 2001 - 14:29 #4
Min kommentar var heller ikke ment som en løftet pegefinger, men snarere som en hjælp til dig, for det kunne jo godt være, at folk bare vil sige, at du skal droppe Access og bruge MySQL.
Avatar billede hyperactive Nybegynder
14. januar 2001 - 14:34 #5
pstric.... Er det dit råd??? og er MySQL stabil nok til formålet?

Jeg har absolut INTET kendskab til hverken SQL eller MySQL, så det er måske derfor jeg spørger lidt dumt :o)
Avatar billede pstric Nybegynder
14. januar 2001 - 14:47 #6
Nej, nej. Jeg har ikke rådet dig til hverken at fortsætte med Access eller skifte til MySQL.

Jeg ville udelukkende gøre dig opmærksom på, at du nok ville få mere ud af, at nøjes med ét spørgsmål, så folk også kan se svarene samlet.

Men hvis du har meget travlt, så vil jeg råde dig til, at lave databasen i Access, da det er det du kender. Men selvom du bruger Access, er det en stor fordel, at kunne lave forespørgsler i SQL. Så længe det drejer sig om meget simple forespørgsler, så er det såmænd ikke så svært at sætte sig ind i syntaksen. Senere vil du måske begynde at lave mere langhårede ting, og så begynder du måske at støde ind i nogle grænser for, hvad du let kan gøre i Access. Så vil SQL virkelig komme til sin ret.

Når du så har fået alle forespørgslerne skrevet i SQL, er det (forholdsvis) let at konvertere til en anden database. Det kunne f.eks. være Interbase, som ligesom MySQL er gratis, eller det kunne være et af de kommercielle alternativer som MSSQL, Oracle m.m.
Avatar billede mrcorex Nybegynder
14. januar 2001 - 15:02 #7
Jeg blander mig lige lidt. Hvis dum hyperactive.dk skal bruge det til en online-butik på nettet - så skal du alligevel skrive SQL-sætninger, da det lyder som om det er på websider. Og så kunne det være et MySQL kunne komme til sin ret.

MEN, hvilket OS/Webserver er din online-butik baseret på?
Hvis det er IIS på NT/W2K så brug access.
Hvis det er Apache på Linux så brug MySQL.

/CoRex
Avatar billede mrcorex Nybegynder
14. januar 2001 - 15:03 #8
Hihi, jeg kom til at skrive dum. Tyrkfejl. Ser skulle stå DU.

Sorry.

/CoRex
Avatar billede pstric Nybegynder
14. januar 2001 - 15:06 #9
corex>> SQL er da ikke det eneste alternativ, hvis man vil udgive en database på websider.
Avatar billede mrcorex Nybegynder
14. januar 2001 - 15:11 #10
pstric>Næh, det har du ret i, men det er da det eneste rigtige at bruge for NETOP at kunne flytte sig til en anden platform hurtigt. Og så lang tid tager det ikke at lære SQL. Når hyperactive.dk bruger SQL kan han jo være ligeglad med om han bruger MySQL, MS SQL, Sybase, Oracle, Access, o.s.v. Det er næsten det samme.

/CoRex
Avatar billede tommyf Nybegynder
14. januar 2001 - 15:18 #11
(Blander mig lige) Kan man på nogen måde regne ud hvor meget en Access database ville kunne bære? Altså en decideret formel?
Avatar billede pstric Nybegynder
14. januar 2001 - 15:19 #12
corex>> Så er vi jo enige, da jeg også foreslog ham, at lære SQL hurtigst muligt.

Og selvom han har lavet databasen i Access\'s form designer, eller hvad den nu har (jeg kender intet til Access\'s grafiske interface), så kan han sagtens bagefter tilgå den med SQL.
Avatar billede hyperactive Nybegynder
14. januar 2001 - 15:24 #13
Hvad er forskellen på på en MySQL, MS SQL og en Access database...

Synes det virker som om der er vild uenighed om, hvad der er bedst.
Avatar billede pstric Nybegynder
14. januar 2001 - 15:28 #14
hyper>> Det spørgsmål er allerede blevet stillet mange gange har på Eksperten. Prøv at kigge i nogle af de gamle spørgsmål og svar, så vil du se, at det giver en ret heftig debat.
Avatar billede hyperactive Nybegynder
14. januar 2001 - 15:30 #15
Jeg vil prøve at bladre lidt igennem de gamle spørgsmål.... Takker for hjælpen :o)
Avatar billede martinlind Nybegynder
14. januar 2001 - 18:37 #16
Prøv InterBase !!!!!!!!!

www.interbase.com
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Computerworld tilbyder specialiserede kurser i database-management

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester