25. januar 2001 - 10:31Der er
15 kommentarer og 3 løsninger
Rå kobber
Er der nogen der kan forklare mig hvordan man finder ud af om der er rå kobber nok. Jeg tror simpelthen ikke på TDK. TDk siger at der ikke er rå kobber nok. Med hensyn til rå kobber tænker jeg på en ADSL-forbindelse hos World Online. Når jeg selv skiller min samle-dåse der hvor mit telefon kabel kommer ind, finder jeg at der er uderligere 2 sæt parsnoede kabler til rådighed udover min telefonforbindelse. Er der så ikke rå kobber nok?
Fordi at der er kabler nok fra vejen og ind til dit telefonstik er det desværre ikke nødvendigvis det samme som der er nok kobber til en ADSL forbindelse. Det afhænger også af hvor meget overskydende kobber der er fra centralen og ud til boksen på vejen.
Dette har du desværre ingen mulighed for at undersøge. Det er kun TeleDumNok der har adgang til de informationer.
Og så vil jeg fraråde dig at støtte TeleDumNok ved at købe ADSL hos dem. Så vent hellere og få det undersøgt igen om en måned.
Det kan jo være at der bliver mere ledigt kobber meget snart så du kan få ADSL :)
kalou : Må hellere lige gøre dig opmærksom på, at TeleDumNok kan anmelde dig for indbrud på privat ejendom hvis de finder ud af at du har åbnet din boks. :o) Derudover er \"kobber nok\" også et udtryk for kvaliteten af det kobber der er blevet lagt ned. Det må ikke være for gammelt, osv.
Det skal lige siges at jeg kunne ikke vente, så jeg har haft ADSL hos teledumnok i over et halvt år. Jeg er bare skide træt af dem. Derfor vil jeg gerne have fundet ud af om det er TDK der sylter sagen og bare påstår at der ikke er rå kobber nok!
kalou : *G* Jeg snakkede engang med en eller anden mokke derinde... skulle have samlet de to indgående linier til en, og jeg sagde at jeg havde kigget ind og at det altså ikke så skide svært ud, om jeg ikke kunne spare en tekniker og gøre det selv? Hun freakede TOTALT og stammede: \"Har... har... har du åbnet vores box? Jamen... det må du ikke! Det er privat område! Hvad ville du sige til at jeg kom hjem og brød ind hos dig!?\" Mit svar: \"Beklager meget, der skal en tekniker til\" *klik*. Sære kvinde...
Broodwar >> Nu ved jeg godt at du egentlig har svaret rigtigt. Men det vidste jeg godt. Har måske formuleret mit spørgsmål forkert. Det jeg er interreseret i er om andre ved, Hvad der menes med \"rå kobber\". Og om andre har lignede tilfælde og i bedste fald kan give en genvej til en løsning omkring at få ADSL hos andre end TDK.
Jeg ved ikke om det bliver bedre end TDK eller hvordan og ledes, men det lyder da som om man ikke skal have en masse kobber i overskud.
Synes godt om
Slettet bruger
25. januar 2001 - 12:31#11
Rå kobber nok afhænger alene af hvad TD mener der er af kapasitet i et given område. Hvis de ønsker at sidde på helle distripotionen , så er der ikke kobber nok i det område ;o)
Kalou> Ja det skal du - sådan har det vist altid været.
/Manhatten
Synes godt om
Slettet bruger
25. januar 2001 - 13:31#16
Jeg vil gå ud fra at TD må optræde for enerådig over telenettet i Danmark siden, at man fra EU side overvejer, at udelukke TD for at kunne være med til at byde på det nye højhastighedsnet, som er på vej.
Rå kobber er hele vejen fra centralen til din bopæl. Hvis TDK siger at du ikke har noget har du ikke noget. Du har 3 muligheder hvis du vil have ADSL.
1. Oprette en ny telefonlinje. TDK kommer herved ud og sætter en ny telefonlinje op hos. Nedlæg den så igen. Bingo, du har nu rå kobber nok. Ulempen er selvfølgelig at det koster knaster at oprette en ny telefonlinje.
2. Tilslut dig TDK ADSL. Her skal du ikke vælge NetExpress da det er noget bøvl når du skal have flere på computere på nettet. Vælg ProAccess, selvom du ikke er firma kan du sagtens få det. Du skal bare spørge. Fordelen med ProAccess er også du kan koble din nabo på også kan I jo dele omkostningerne.
3. Vent på at Mobilix kan tilbyde ADSL. Det vil ske engang sidst på foråret.
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.