Avatar billede Slettet bruger
17. juni 2004 - 16:20 Der er 1 kommentar og
1 løsning

VBA - problemer med at ændre tekst i en tabel celle

Hey..

Jeg sidder og arbejder med noget vbs i MS Word, og har problemer med at ændre noget tekst som jeg har i en celle.
jeg ville mene at det var noget i stil med:
------
ActiveDocument.Tables(1).Rows(0).Cells(1) = "hej"
------
men det går ikke.. hvordan får jeg ændret teksten i cellen?
Avatar billede Slettet bruger
17. juni 2004 - 17:13 #1
jeg har fundet frem til at man kan få fat i teksten på denne måde:tbl2.Cell(1, msgbox ActiveDocument.Tables(1).Cell(1, 2).range.Text

men problemet er at hvis der f.eks. står "hej med dig", så vil jeg have ændret farve i ordet med, altså jeg skal på en eller anden måde have lavet en selection fra bokstav nr: 3 til nr 6, hvor efter jeg kan sætte font.color på min selection til noget andet.. hvordan laver jeg denne selection?
Avatar billede medions Nybegynder
19. juli 2004 - 12:26 #2
Venligst afslut dette spørgsmål, eftersom dette ikke omhandler VBScript, men derimod VB (Virtual Basic, der er en kategori til dette emne)

//>Rune
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Kurser inden for grundlæggende programmering

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester