26. august 2004 - 14:38Der er
3 kommentarer og 1 løsning
Recurtion i registry
Hej xperter
Jeg arbejder i et miljø hvor vores brugere fungere som restricted brugere og nogle gange skal der laves skriverettigheder til forskellige ting.
Nu er jeg så nået til næste problem. Hvis jeg sætter rettigheder på en key kan den ikke nedarve rettigheden. Derfor skal jeg på een eller anden måde have lavet en recursions routine til at finde en keys underkeys og disse keys underkeys i een uendelighed.
Det jeg sådan er nået frem til indtil nu er følgende, men det funger ikke rigtig efter hensigten og giver også en fejl jeg ikke forstår at tyde:
Function EnumKey(strKey) Dim bStatus 'Begin bStatus=True
If bStatus Then bStatus=Reg_EnumKey("HKLM", strKey, False)
For i=0 to UBound(gaValue) If bStatus Then bStatus=EnumKey(strKey & "\" & gaValue(i)) String = String & " " & gaValue(i) Next
'GrantInteractive(strKey)
Enumkey=bStatus End Function
Nogen der evt. har en kodestump liggende der lige præcis gør det jeg ønsker eller kan hjælpe mig videre med min egen funktion?
I dette særtema ser vi på, hvordan cloud og AI bliver fundamentet for virksomhedernes digitale forretning, og hvordan de nye muligheder for automatisering og forretningsværdi kan udnyttes uden at miste overblik, sikkerhed og menneskelig kontrol.
Jeg prøvede at smide en msgbox ind og kunne se at det faktisk virkede lige bortset fra at når den kommer til en key der ikke har nogen undermappe så bliver gsValue arrayet ikke "opdateret" så det vil sige at den bare fortsatte med at recursere og tilsidste en eller anden bufferoverflow går jeg ud fra. Noget med en stack der havde nået sin limit Så jeg ved nu at mit problem er at jeg benytter mig af globale variabler.. Så det giver sig selv at det skulle give problemer :)
Hmm.. den sidder jeg vist død i dette her spørgsmål.
Jeg opretter et nyt der går på enumeration af en registry key istedet
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.