arne_v: Problemet er at jeg gerne vil lave noget som jeg kan deklarerer og definerer med en enkelt macro fordi at der er mulighed for at jeg fx. har muligheden for at erstatte strengen med en konst enum ved blot at ændre på macro'en.
Hvis du erstatter en streng med en enum, så bliver du da nød til at omskrive alt hvad der referer til den. Derfor må det arbejde der ligge i at rette både i header og i cpp filen være forsvindene lille i forhold til de resternde rettelser.
Mest interresant er nu, hvad det er du vil opnå. Det kan være at der findes en bedre løsning en den du tænker på.
lars314: Det er det som er pointen ved at bruge macro'er... så er du fri for at omskrive ting ;) Det som jeg vil opnå er at kunne skifte fra strenge til enums pga optimering.
det er så meningen at man arbejder med strenge under udviklingen og man vil så kunne bruge addstring til at skrive sin enum i formateret format ud til en header fil som vil kunne inkluderes i til projektet når man skrifter om. på den måde er man fri for selv at skulle definere ID_CODE når blot man altid veksler mellem at bruge strenge i udviklingen og integers til id's i release.
det som er vigtigt at nævne er entligt osse at templates ikke kan bruges fordi programmet skal arbejde sammen med et scriptsprog(lua) hvor al konkret logik for instanser af abstrakte entiteter bliver udført.
Problemet er osse at jeg arbejder med en kæmpe kodebase og jeg mener at det vil være en skummel løsning at definerer alt som templates.
Jeg er jo stadig ikke ovre problemet med at skulle angive id type i dit eksempel. man er jo nød til at angive en double eller en streng i constructoren Test(T v). ( med mindre du selv bruger en macro ala den som jeg har noteret. )
Pointen osse at optimere hasigheden i "final release", er der ikke noget med at performance på templates er ret langsomme ?
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.