14. februar 2007 - 15:01Der er
17 kommentarer og 2 løsninger
Fra Windows til Fedora Core 6
Hej Eksperter.
Jeg kører pt. Windows Vista hvilket jeg er blevet rimelig træt af.
Jeg er derfor gået igang med at hente Fedora Core 6. Er der noget jeg bør/skal være opmærksom på? Jeg har i hvertfald en del spørgsmål...
1) Alle mine partitioner er NTFS, ved ikke helt om at det er nødvendigt at rydde et drev og få det lavet om til et andet fil-system.
2) Er der forresten nogen som ved om at jeg kan formatere min partition med Windows Vista, under installationen og installere Fedora derpå, så at jeg har en helt "clean" installation?
3) Når at jeg skal installere drivere til mit hardware, er det så bare alm. Linux drivere jeg skal benytte?
4) Da jeg aldrig har kørt Linux før, er Fedora så et godt valg? - For mig er det lidt vigtigt at der er et flot interface, og masser' af grafisk lir', som for eks. i Vista. :-)
1. Du kan vælge at have både vista og fedora sammen og du kan vælge at lade fodora slette de eksisterende partitioner og installerer sig selv
2. Det kan du, men det er slet ikke nødvendigt, fedora klare det lige så godt
3. Det kan være et problem hvis du har meget nyt hardware, men normalt eksisterer drivere til det meste hardware, og fedora har rigtig god support og vil normalt selv finde de drivere der skal bruges
4. fedora er et godt valg til begyndere og du kan også vælge andre som ubuntu, debian, suse og andre.
Er bare lidt bange for at lavet møg i mine partitioner, da de billeder fra installationen jeg har set, har været en smule forvirrende. Er jo vant til at partitionerne bliver grupperet efter hvilken disk de er på.
Er der nogen andre som har noget fornuftigt at tilføje?
Synes godt om
Slettet bruger
14. februar 2007 - 18:23#3
1) Linux opretter sit eget filsystem så det skal du ikke tænke på 2) Se 1 3) Ja 4) Jeg kører SuSe og enhver so syntes bedst om sine grise, det med interface er i store træk ens uanset distro 5) Masser, du har haft mere end 10 år til at lære Windows så forvent ikke at det kører på 3 timer
Synes godt om
Slettet bruger
14. februar 2007 - 18:49#4
Du skriver, at du gerne vil have masser af lir. Så skal du gå efter en distro der kører med Beryl eller Compiz. Du kan godt efterinstallere det på Fedora, men jeg vil ikke kalde den proces for begyndervenlig. Sabayon, Mandriva og opensuse har det så vidt jeg lige husker med som standard, men især den førstnævnte er ikke særligt begyndervenlig.
Jeg synes Ubuntu er den bedste alround distro til begyndere (og alle andre) men den vil først få alle de smarte nye grafiske effekter med til efteråret.
Jeg har lige et "tillægs-spørgsmål" imens at jeg venter på point-interesserede indsender svar. :-)
Når at man henter/installerer programmer, skal de så bare være Linux kompatible, og ikke andet? - Alle de forskellige Linux Distrobutioner er vel bygget på den samme kerne?
En sidste ting - Det er vel forhåbentlig ikke nødvendigt at bruge en kommando-linie hver gang at man skal lægge et program ind? :)
Der er flere ting du her skal være opmærksom på. Programmer kan hentes i forskellige formater, der indeholder forskellige ting. Der er bl.a. følgende muligheder:
Programmer kan hentes som det der kaldes TAR balls. Der er ofte tale om pakkede og komprimerede filer der forst skal untares (pakkes ud) herefter klargøres til kompilering, så kompileres. Disse programmer kan sagtens give problemer med dependencies, hvilket betyder at programmet skal have andre ting installeret for at kunne virke. I yderste koncekvens kan du ved at installerer et program ødelægge et andet hvis de to programmers dependencies ikke er kompartible og der er kun den hårde måde at finde ud af dt på.
Du kan også installerer via RPM der er kort for Rethat packet manager. Disse rpm pakker skal installeres på en anden måde en tar balls og er mere automatisk, men du kan stadig risikerer dependencie problemer
Endelig er der apt-get metoden som bl.a. Debian bruger. Hvis du holder dig inden for debian distributionen vil der ikke være dependencie problemer og installationen sker meget automatisk, til gengæld er der ikke helt så mange programmer at installerer.
Mht kommandolinie, så afhænger det af hvordan du installerer. De fleste distributioner kan gøre det fra den grafiske flade, men jeg vil anbefale at du får styr på kommandolinien hurtige, du kan meget mere, lettere og hurtigere
Hvis at der ikke er nogen af Jer andre som har indsendt svar Mandag aften, får bufferzone point'ne.
I mellemtiden - Installationen gik fint igennem, men når at PC'en booter op for første gang, vælger den tilsyneladende en opløsning/frekvens som at min skærm ikke kan klare. "Out of range" og så slukker skærmen. :)
1024x768 @ 75hz 1280x1024 @ 60hz
Disse 2 ved jeg at skærmen kan trække, da jeg plejede at bruge dem i windows.
Er der nogen måde hvorpå at jeg kam boote den med lavere opløsning?
Synes godt om
Slettet bruger
17. februar 2007 - 13:42#8
På min Ubuntu-maskine styres den slags i filen /etx/X11/xorg.conf . Jeg ved ikke hvordan det forholder sig med Fedora. Men du kan prøve at se om du kan finde den fil. Du vil ikke være i tvivl, om hvor du skal skrive dine præferencer. Husk at du kan udkommentere en linie ved at bruge #. Hvis du synes det er for langhåret at gå i gang med, så lav en ny installation og sørg for at få tingene sat rigtigt op under installationsprocessen.
palau: Jeg mindes ikke at have valgt opløsning under installationen.... :-)
Synes godt om
Slettet bruger
17. februar 2007 - 14:14#10
Jeg mener at Fedora fungerer således: Når du har installeret, vil Fedora første gang du booter op køre en lille efterinstallation, hvor du bla. justerer skærm og lyd. Men hvis du ikke kan komme frem til det punkt, bliver det nok lidt svært. Du kan evt. prøve at se, om det vil fungere med en anden skærm.
Den der "sysadmin display setup menu" som at han anbefaler at man kører - hvor kan jeg finde/starte den? Nogen som ved det?
Synes godt om
Slettet bruger
17. februar 2007 - 18:03#16
Ja, det er den "first boot" jeg omtalte tidligere. Når du når til det pågældende punkt, kan du forsøge at taste Ctrl+Alt+F3. Så skulle du gerne ende i en kommandoprompt. Derfra kan du logge på som root og ændre xorg.conf, hvis du på forhånd kender de korrekte indstillinger. Inden du går i gang skal du lige sætte dig ind i, hvordan du åbner, ændrer og gemmer en fil i en kommandoprompt, og hvilken editor du har til rådighed. Helt let bliver det ikke, og jeg er ikke 100% sikker på at det vil fungere, desværre.
Når at jeg trykker CTRL + ALT + F1 kommer jeg ud hvor at jeg kan se den loader forskellige ting. Efter at den har loadet SWAP går den i stå, og jeg kan ikke skrive noget som helst. CTRL + ALT + F8 springer tilbage til det hvor at min skærm går "Out of range" og hvis at jeg bruger F3 står der bare en cursor og blinker oppe i hjørnet. Kan ikke skrive noget dér heller. :)
Synes godt om
Slettet bruger
18. februar 2007 - 07:31#18
Denne linie: ModelName "1024x768 @ 60 Hz" stemmer i hvert fald ikke overens med hvad du skriver længere oppe, så du kan prøve at andre Hz eller opløsning, og se, om det virker.
Jeg kører desværre ikke selv Fedora, men har du prøvet F4 i stedet? Men hvis du har rettigheder til at rette filen ved at boote op på live-cd'en, kan du jo bare gøre det ad den vej.
Købte en Samsung 226BW her i weekenden, så det kan være jeg prøver igen inden længe. :D
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.