Akut mangel på energi får datacenter-giganter til at gå i en helt ny retning

Nogle steder i USA må datacenteroperatører vente årevis på at blive koblet på elnettet, hvilket får dem til at kigge i helt nye retninger. Nogle af dem søger ny hjælp fra blandt andet flyindustrien.

Artikel top billede

(Foto: Copyright (c) Sungjin Kim 2013 / Sungjin Kim)

Adgang til billig energi har de seneste år vist sig at være den helt store flaskehals for AI-udviklingen.

Det får nu flere datacenteroperatører til at tage alternative løsninger i brug, skriver Financial Times.

Tidligere har vedvarende energi og de seneste år også været atomkraft være de foretrukne løsninger til de energislugende serverhaller

Men ifølge den britiske avis er de store datacenteroperatører nu også begyndt at bruge alt lige fra flymotorer til dieselgeneratorer for at sikre energi til de datacentrene, der bruges til at træne og drive de AI-løsninger, som flere og flere mennesker bruger på
daglig basis.

Flere datacenteroperatører står ifølge mediet også i kø for at få leveret endnu mere kraftfulde gasgeneratorer.

Frigører sig fra elnettet

Fælles for alle løsningerne er, at de gør datacentrene mindre afhængige af det traditionelle elnet, der i store dele af Vesten er underdimensioneret i forhold til de energikrav, der stilles i AI-tidsalderen.

Ifølge Financial Times er der nogle steder i USA ventetider på op mod syv år for at kunne få et datacenter tilsluttet det traditionelle elektricitetsnet.

Samtidig har den amerikanske avis Wall Street Journal tidligere beskrevet, at analyser peger på, at amerikanske datacentre i de kommende år risikerer at komme til at mangle 44 gigawatt elektricitet.

Eksempelvis vil der blive brugt gasturbiner fra GE Vernova til at drive en række store datacenterkomplekser i den amerikanske delstat Texas, som datacenterudvikleren Crusoe i øjeblikket opfører for OpenAI, Oracle og Softbank som en del af det storstilede Stargate-projekt Donald Trump annoncerede tidligere på året.

GE Vernova oplyser, at efterspørgslen efter både mindre og store gasturbiner til datacenterindustrien er stigende, og at salget af selskabets største såkaldte aeroderiverede turbiner sammenlignet med året før er steget med en tredjedel i første kvartal af 2025.

Flyproducent er blevet leverandør

Også det amerikanske fly-startup Boom Supersonic, der blandt andet har OpenAI’s Sam Altman som investor, er ifølge Financial Times begyndt at levere turbiner til datacenterindustrien.

Selskabet har således indgået en aftale om at sælge turbiner, der kan levere 1,2 GW energi, til datacenterudvikleren Crusoe.

Turbinerne fra Boom Supersonic er angiveligt næsten identiske med dem, der anvendes i selskabets jetfly, og planen er at bruge provenuet fra salget til datacenterindustrien til at finansiere flyforretningen.

”For tre eller fire år siden havde jeg forestillet mig, at vi først ville bygge fly og dernæst energiløsninger. Men så fik jeg et opkald fra Sam Altman, der sagde: ‘Please, please, please - byg nogle energiløsninger til os,’” siger Blake Scholl, topchef for Boom Supersonic, til Financial Times.

Mens de amerikanske AI-selskaber kæmper for at få hurtig adgang til billig energi, lader det ikke til at være et problem for de kinesiske AI-selskaber.

Som Computerworld tidligere har beskrevet, tales der ligefrem om, at Kina har opnået ”et energioverherredømme”, hvilket kan vise sig at være en betydelig global konkurrencefordel.

Annonceindlæg fra Deloitte

Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

Michael Schou

Netip A/S

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S