Fjernkontrol af Linux Server fra Windows Vista....
Hey... jeg er HELT ny her.. Ved ikke om det er den rigtige katagori....... Jeg har købt mig en Linux server i AMsterdam.... Hvordan kan jeg fjernkontrol til den via. min PC her?
Jeg skal køre Swift Panel på den ( Game Control Panel... ) Vis muligt Skal jeg have en hjemmeside kørene på den.. Jeg har hjemmesiden.. har selv bygget den.... Jeg vil gerne have installeret IIS Bare en linux version vis i forstår ?
* HP ProLiant DL120 G5 Server * 2x Intel Quad Core Xeon X3210 / 8MB CPU * 2x8GB DDR2 RAM * 2 x 1500GB SATA II Harddisk * CentOS 5 OS * 1 x 1000Mbps Full-Duplex Uplink Port * No RAID Software RAID * Remote Power Management Remote Power Management * 8 IP * None Server Control Panel * None Firewall
Jeg har en Vista Pc. Og jeg skal fjernkontrolle en Linux server.. Den er købt ved www.Leaseweb.com Jeg har installeret putty .. Hvad og hvordan får jeg en SSH klient osv? Nogen der evt. ville hjælpe?
Jeg synes efterhånden jeg har gjort en del for at hjælpe dig, og jeg må indrømme jeg er lidt i tvivl om hvor smart det er af dig at have købt sådan en server når du ikke ved hvad SSH er.
Men, jeg giver dig en sidste chance
Læs lige på wikipedia hvad SSH er, læs ligeledes hvad VNC er. Derefter ser du på leasewebs hjemmeside(support) og i dit kontrolpanel(nok plesk), samt i dine mails fra dem om der ikke står noget om SSH eller VNC.
Som udgangspunkt kan du prøve at oprette fordbindelse fra Putty til din servers IP, hvis dette ikke virker skal du opsætte SSH-server på din CentOS
Det følger ikke plesk eller cPanel eller noget med..
Kan købes.....
Men SSH er et eller andet :D ... Ved bare det er et program hvor man kan fjernkontrol Linux servere fra WIndows :D...
Secure Shell, forkortet SSH er et computerprogram som bruges til krypteret fjernadgang. Findes både i en kommerciel udgave og en fri - Open SSH. Forskellen på de to udgaver er at købeudgaven giver adgang til patenterede krypteringsalgoritmer. SSH kan både bruges til fjernstyring af en computer som det sker med telnet og programmet kan bruges til at kryptere en vilkårlig TCP-forbindelse.
Nej du kan ikke se "skærmen" SSH er udelukkende console
Jeg vil antage at din server ikke har noget grafisk miljø installeret og derfor er der ikke nogen "skærm" at se.
Google er din ven ;)
Google dit frem, og prøv dig frem, hvis du har konkrete spørgsmål så stil dem her, men hvis du vil have det hele sat op så skal du nok slippe lidt for det. Skriv til swiatecki@gmail.com hvis du er interesseret i en "total-løsning"
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.