På min gamle pc har jeg Norton personel firewall med annonceblokering slået til. jeg har købt en ny, der har Norton Internet Security. Jeg kan ikke finde annonceblokering i den. Kan det virkelig passe? Jeg synes det er irriterende at f.eks. avisernes websites flimrer med reklamer, når man lige vil se nyhederne. kan nogen hjælpe??
Der bliver investeret massivt i AI. Teknologien er mere tilgængelig end nogensinde, og ambitionerne er høje. Alligevel oplever mange virksomheder, at resultaterne udebliver.
Det blev taget ud da de lavede Norton Internet Security 2008 og har ikke været der siden.
Synes godt om
Slettet bruger
09. november 2009 - 12:43#2
Jeg har netop lavet et lille vbscript, der læser fra en txt-fil og tilføjer servere/hosts fra denne tekstfil til host-filen i Windows og dermed blokerer for reklamer fra disse servere. Det var egentligt tænkt som et lille test-eksempel, men jeg er blevet ret glad for det da jeg slipper for alle de mange reklamer på blandt andet avisernes hjemmesider.
Sig til hvis du vil have en kopi af dette script og server-filen.
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.