Udfordringer med download i forbindelse med ny PC
Jeg har udskiftet min gamle XP maskine med en ny PC med følgende specs.Intel(r) Core(tm) i7 920 2,67 MHz, 12 GB RAM, Ialt 2500 GB HD, NVIDIA GeForce GTX 285, Pioneer DVD-RW DVR-217F ATA device, Realtek PCIe GBE Family Controller
Windows Vista Home Premium 64Bit
Jeg har en 20MBit internet linie hos TDC (Firmaordning)
Maskinen er sat op med Bullguard Antivirus og Firewall V8.7, og Windows firewall er slået fra.
Men store hobby er at lave film og redigere disse videoer, jeg lader mig inspirere af film jeg ser på nettet. Bl.a på www.vimeo.com, og det er så her min udfordring opstår.
På min gamle XP maskine kunne jeg uden videre se disse film samtidig med at de blev loaded, dvs netværket var så hutigt at det sagtens kunne nå at loade filmene uden at de stoppede gentagne gange i afspilningen.
Med min den nye maskine er det fuldstændigt umuligt nu. Load hastigheden er øget med en faktor 10, hvilket gør at filmene stopper uafbrudt fordi der ikke loades hurtigt nok.
Jeg jeg har checket min internet hastighed med speedtest.net. og jeg har den samme hastighed som jeg har haft det sidste års tid.
Jeg har cheket på min den gl. maskine, der loader den lige så hurtigt som den plejer, så ingen problemer her.
Jeg har prøvet at installere en anden browser (Google Crome) men det er det samme nedslående resultat.
Jeg er ikke netværks haj, så jeg er lidt på herrens mark lige nu. Hvad gør Vista anderledes i forhold til XP på den front, og er der nogle ting som jeg skal ind og checke for at se om det ser rigtigt ud.
Jeg har også haft Bullguard afinstalleret, uden resultat.
jeg kan lige nævne at Vimeo.com anvender Adobe Flash ver 10 til at vise filmene.
Jeg håber inderligt at der er nogen der kan hjælpe mig her på dette site
