Avatar billede Dennis-e Nybegynder
22. januar 2010 - 17:56 Der er 1 kommentar

HJÆLP ! - Netgear 614

Hej,

jeg har et kæmpe problem, som jeg søger en løsning på hurtigst muligt.


- Jeg har ComX som internetudbyder
- Jeg har en Netgear WGR614 Wireless router


Mit netværk er sat op på følgende måde.

NT boksen er tilsluttet korrekt i væggen, og leverer fint internet.
Jeg kan opnå internet forbindelse ved at forbinde min pc direkte til NT-boksen, eller ved at bruge min router som switch.

Hvis jeg tilslutter min pc til routeren, uden nogen internet forbindelse tilsluttet, kan jeg sagtens konfigurere routeren, men ligeså snart jeg tilslutter internet kablet til WAN-porten så går det galt.

Når dette sker, har jeg stadig forbindelse til routeren, udfra min ip-adresse at dømme, men jeg kan ikke komme ind i konfigurationen på routeren, den 'timer out' når jeg forsøger, og viser "Siden kan ikke vises"...

Jeg har tilføjet routerens mac-adresse til NT-boksen, så det er ikke dette der er problemet..


Hvis nogen kan hjælpe er jeg dem evigt taknemmelige!


PS. Routeren er lige taget fra et andet net, hvor den fungerede fejlfrit.

PPS.
Nu har jeg lige forsøgt noget nyt


Jeg slettede routerens MAC-adresse, fra min ComX selvbetjeningsside, så den ikke tillader den forbindelse..


Når dette gøres, kan jeg sagtens have det hele tilsluttet.. Altså NT-Router-Computer..
Men hvis jeg så tilføjer MAC-adressen, så går det galt, og jeg mister forbindelsen til routeren indenfor 20 sekunder..

Jeg har også prøvet at sætte ip, gateway DNS osv. op selv på routeren, og så sætte internetforbindelsen til.. Dette fungerer heller ikke
Avatar billede Dennis-e Nybegynder
23. januar 2010 - 12:02 #1
Løsningen var at ændre

lan tcp/ip setup fra 192.168.1.1 til 192.168.2.1
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester