Jacob Ø. Wittorff

Redaktør for digital forretningsudvikling og innovation

E-Mail

jwi@cw.dk

Twitter

@wittorff

Linkedin

Se Jacob's LinkedIn profil

Jeg interesserer mig for de ideer, trends og problemstillinger, der præger den fremsynede digitale forretning.

Som redaktør for digital forretningsudvikling og innovation beskæftiger jeg mig med den kundevendte del af den digitale forretning. Det vil sige, at jeg fortæller de gode historier om alt fra design af digitale brugeroplevelser til adoption af ny teknologi samt eksekveringen af helt nye forretningsmodeller og digitale produkter. Desuden dækker jeg, hvad der rører sig blandt branchens mest visionære personer og digitale virksomheder.

Siden jeg startede som journalist på Computerworld i 2008, har jeg beskæftiget mig med ny teknologi og it-branchen. Derudover har jeg læst socialvidenskab og journalistik på Roskilde Universitet.

Send mig gerne en mail, hvis du er stødt på en historie, som kan være interessant for mig.
5.944 artikler på Computerworld

Jacob Ø. Wittorff

Politiet åbner for skærpelse af overvågnings-lov

Interview: Der kan opstå et behov for udvide logningsbekendtgørelsens rækkevide, fortæller politichef.

19. maj 2010 kl. 09.02 | læs »

I morgen går din nye digitale postkasse i luften

I fremtiden skal det være slut med papirpost fra det offentlige. Onsdag går det offentliges helt nye Digitale Postkasse i luften.

18. maj 2010 kl. 15.59 | læs »

Så meget bruger politiet gamle overvågnings-data

Politiet har næsten aldrig brug for at kigge i gamle overvågnings-filer. Alligevel vil politiet have lov.

18. maj 2010 kl. 10.00 | læs »

Pas på - du går kold i de stigende data-mængder

De næste år vil bombardementet af digitale informationer stige med 44 gange. Pas på du ikke går kold, advarer forsker.

17. maj 2010 kl. 09.30 | læs »
7

Hvorfor har IBM hele tiden underskud i Danmark?

ComputerViews: IBM præsenterer det ene million-underskud efter det andet. Men alligevel går det måske godt for den amerikanske virksomhed.

12. maj 2010 kl. 10.35 | læs »

IBM i Danmark bløder millioner for femte år i træk

I løbet af de sidste fem regnskabsår har IBM mistet store summer i Danmark.

11. maj 2010 kl. 15.01 | læs »

IBM ude med endnu et millionunderskud

2009 blev igen et rødt år for IBM i Danmark, der netop har præsenteret endnu et gigantisk underskud.

11. maj 2010 kl. 10.59 | læs »

Freeway henter million-overskud trods Arto-nedtur

Den danske dating-millionær, Morten Wagner, fortsætter med at kradse millioner ind, selvom dele af hans forretning er hårdt ramt af international konkurrence.

10. maj 2010 kl. 15.33 | læs »

iPaden sender netbook-væksten på retur

Væksten på netbook-markedet er styrtdykket efter, at Apple har introduceret iPaden.

07. maj 2010 kl. 15.35 | læs »

NASA vil sende revolutionerende robotter til Mars

Den amerikanske rumfartsorganisation, NASA, har vilde robot-planer, der kan revolutionere rumforskningen.

07. maj 2010 kl. 13.03 | læs »