Jacob Ø. Wittorff

Redaktør for digital forretningsudvikling og innovation

E-Mail

jwi@cw.dk

Twitter

@wittorff

Linkedin

Se Jacob's LinkedIn profil

Jeg interesserer mig for de ideer, trends og problemstillinger, der præger den fremsynede digitale forretning.

Som redaktør for digital forretningsudvikling og innovation beskæftiger jeg mig med den kundevendte del af den digitale forretning. Det vil sige, at jeg fortæller de gode historier om alt fra design af digitale brugeroplevelser til adoption af ny teknologi samt eksekveringen af helt nye forretningsmodeller og digitale produkter. Desuden dækker jeg, hvad der rører sig blandt branchens mest visionære personer og digitale virksomheder.

Siden jeg startede som journalist på Computerworld i 2008, har jeg beskæftiget mig med ny teknologi og it-branchen. Derudover har jeg læst socialvidenskab og journalistik på Roskilde Universitet.

Send mig gerne en mail, hvis du er stødt på en historie, som kan være interessant for mig.
5.835 artikler på Computerworld

Jacob Ø. Wittorff

Dansk kommune ramt af omfattende pshishing-problemer

Frederikssund Kommune plages af phishing-mails, der er afsendt fra kompromitterede mail-adresse, som tilhører ansatte i kommunen.

26. februar 2019 kl. 08.35 | læs »
9

New Zealands forbud mod Huawei kan koste dyrt: Nu kommer den kinesiske straf

New Zealand kan komme til at betale dyrt for at udelukke Huawei fra landets 5G-udrulning. Ifølge flere medier kan landets turismeindustri nu blive ramt af en kinesiske boykot.

26. februar 2019 kl. 08.13 | læs »

Arriva investerer massivt i nye transportformer: Her er to teknologi-trends, som vil vende op og ned på transportsektoren

Arriva driver tog, busser og andre former for offentlige transport over hele verden. Men i øjeblikket er transportgiganten på jagt efter nye forretningsmodeller, der skal leve op til to væsentlige krav.

25. februar 2019 kl. 12.28 | læs »

Lynhurtige fiberforbindelser fra TDC er på vej til titusindvis af danskere: Disse steder i Danmark er mest interessante

Interview: Det ville være fantastisk, hvis vi kan få udrullet fiber til mere end 50.000 husstande i 2019, lyder det fra TDC's finansdirektør Stig Pastwa. Han forklarer, at TDC har kig på helt bestemte dele af danmarkskortet.

22. februar 2019 kl. 14.53 | læs »
1

Morgen-briefing: Enklere love og regler skal sikre mod it-skandaler / Nye investeringer vil koste TDC på bundlinjen / Youtubes kommentarfelt plages af pædofil-mistanke / Apple arbejder på eget kredit-kort

Minister: Enklere love og regler skal sikre mod it-skandaler. Nye investeringer vil koste TDC på bundlinjen. Youtubes kommentarfelt plages af pædofil-mistanke. Europæisk brancheorganisation giver pris til Umbraco.Spekulation i tysk medie: Apple kan være på vej med elektrisk varevogn og stor omsætningsfremgang hos Lenovo.

22. februar 2019 kl. 06.29 | læs »

TDC's ledelse fik millioner af kroner i bonus for ikke at forlade selskabet i 2018

Bestyrelsen i TDC frygtede, at topledelsen vil forlade selskabet i den turmultariske periode i begyndelsen af 2018. Derfor blev ledelsen og bestyrelsen stillet en særlig fastholdelses-godtgørelse i udsigt. "Det var nødvendigt at sikre sig, at ledelsen blev ombord," siger finansdirektør Stig Pastwa.

21. februar 2019 kl. 14.31 | læs »

Morgen-briefing: Kæmpe streaming-boom på vej: Snart vil næsten alle betale for en streamingtjeneste / Nyt kontorfællesskab for tech-startups udvider i København / 4.000 helt nye Teslaer har kurs mod Europa / Simcorp-regnskab skabte glæde på aktiemarkedet

Kæmpe streaming-boom på vej: Snart vil næsten alle betale for en streamingtjenste. Nyt kontorfællesskab for tech-startups udvider midt i København. På havnen i San Francisco står 4.000 Tesla Model 3 – og de har kurs mod Europa. Simcorp-regnskab skabte glæde på aktiemarkedet. Skjult Google-mikrofon vækker vrede hos brugerne og hos Sportmaster frygter man slet ikke Amazon.

21. februar 2019 kl. 06.31 | læs »

Magtfuld kapitalfond vil sælge ud af Netcompany-aktier

FSN Capital Partners investerede i 2015 over en milliard kroner i Netcompany. Nu vil den magtfulde fond sælge sin sidste aktier i selskabet.

20. februar 2019 kl. 07.13 | læs »

Vestager affyrer advarselsskud mod Facebook: "Vi har nogle bekymringer"

Margrethe Vestager har ikke aktuelle planer om gå i kødet på Facebook, men den magtfulde konkurrencekommissær vil ikke udelukke, at EU i fremtiden vil åbne en sag mod det sociale medie.

20. februar 2019 kl. 07.01 | læs »
1

Morgen-briefing: Michael Seifert fylder 50: Bruger tiden på at spille AC/DC / Nyt Google-opkøb skærper cloud-krigen mod Amazon / Egmont klar til at investere i webshops / LG dropper ny trend: Ingen foldbare skærme

Michael Seiftert fylder 50: Bruger tiden på at spille AC/DC. Nyt Google-opkøb skærper cloudkrigen mod Amazon. Egmont klar til at investere i webshops. LG melder pas til ny trend – vælger 5G fremfor foldbare skærme. Det danske it-firma Conferize indgår investeringsaftale på 75 millioner kroner og så fordobler en svensk netbutik omsætningen i Danmark.

20. februar 2019 kl. 06.32 | læs »