Jacob Ø. Wittorff

Redaktør for digital forretningsudvikling og innovation

E-Mail

jwi@cw.dk

Twitter

@wittorff

Linkedin

Se Jacob's LinkedIn profil

Jeg interesserer mig for de ideer, trends og problemstillinger, der præger den fremsynede digitale forretning.

Som redaktør for digital forretningsudvikling og innovation beskæftiger jeg mig med den kundevendte del af den digitale forretning. Det vil sige, at jeg fortæller de gode historier om alt fra design af digitale brugeroplevelser til adoption af ny teknologi samt eksekveringen af helt nye forretningsmodeller og digitale produkter. Desuden dækker jeg, hvad der rører sig blandt branchens mest visionære personer og digitale virksomheder.

Siden jeg startede som journalist på Computerworld i 2008, har jeg beskæftiget mig med ny teknologi og it-branchen. Derudover har jeg læst socialvidenskab og journalistik på Roskilde Universitet.

Send mig gerne en mail, hvis du er stødt på en historie, som kan være interessant for mig.
5.835 artikler på Computerworld

Jacob Ø. Wittorff

10

Robotskibe på vej i danske farvande - nu skal det være slut med ulykker og sprit-stive kaptajner

I løbet af få år kan de første førerløse skibe dukke op i de danske farvande.

20. marts 2017 kl. 14.39 | læs »
6

Nye regler tvinger bankerne til at åbne for API'er: It-firmaer kan få direkte adgang til dine bankdata

Danske Dinero glæder sig til, at bankerne næste år bliver tvunget til at åbne for deres API'er. Det giver virksomheden mulighed for at tilbyde en række helt nye tjenester.

20. marts 2017 kl. 06.11 | læs »
8

Er Kina snart færdig som stor-producent af varer? "Cyber-fysiske systemer" vil kunne føre masser af produktion tilbage til Danmark

Ifølge en dansk ekspert og tidligere professor vil flere og flere produkter i fremtiden være 'made in Denmark'.

17. marts 2017 kl. 11.04 | læs »

Martin Thorborg efter nyt kæmpesalg: "Jeg kommer ikke til at investere i andre folks virksomheder. Det gider jeg simpelthen ikke"

Interview: Martin Thorborg har med egne ord "tjent mange penge" på sit seneste salg. Om få år er han igen klar på nye projekter.

15. marts 2017 kl. 14.20 | læs »

Martin Thorborg scorer kassen på salg af endnu en virksomhed: "Det drejer sig om mange penge"

Martin Thorborg har solgt to store virksomheder på mindre end et halvt år.

15. marts 2017 kl. 14.02 | læs »

Nye iPad-modeller er på vej - her er rygterne

Der kan være en helt ny iPad i ny størrelse på vej i starten af næste måned.

15. marts 2017 kl. 12.14 | læs »
4

Apple har søgt datacenter-chef i mere end et år: Nøglepost til Apples store datacenter ved Viborg fortsat ledig

Apple har endnu ikke ansat en chef for det kommende datacenter i Viborg. Stillingen har nu været opslået i mere end 13 måneder.

15. marts 2017 kl. 09.02 | læs »
6

Efter mange års nedtur - nu træder Yahoo-chef tilbage og får kæmpe millionbeløb

Marissa Mayer blev hentet til Yahoo som frelser, men forlader nu virksomheder. Hun kan dog glæde sig over en kæmpe aftrædelsesordning.

14. marts 2017 kl. 10.15 | læs »

Udenrigsministeriet søger verdens første tech-ambassadør: Har du kompetencerne til at blive digital ambassadør for Danmark?

Nu kan du søge jobbet som dansk it-diplomat i Silicon Valley. Her kan du se, hvilke kompetencer det kræver.

14. marts 2017 kl. 07.30 | læs »
1

Ny stor-aftale sikrer betalt efteruddannelse til tusindvis af danske it-folk: "Nogle af de job-typer og kompetencer, som vi tager for givet i dag, kan falde bort i løbet af få år"

En ny overenskomst skal sikre bedre efteruddannelse for tusindvis af danske it-folk. De lavest uddannede it-folk skal flyttes op på et højere niveau før deres job forsvinder, lyder det fra HK.

13. marts 2017 kl. 14.31 | læs »