Artikel top billede

Kritisk Windows-sårbarhed indbyder til masseudnyttelse

Forvent mere malware, der udnytter den kritiske Windows-sårbarhed, som virus benytter sig af.

Microsoft er i gang med at udvikle en patch for at forhindre udnyttelse af en nylig opdaget sårbarhed, der vedrører stort set alle versioner af Windows.

Sårbarheden udnyttes af den ondsindede industri-orm, som går specifikt efter Siemens SCADA-system Simatic, men sikkerhedseksperter forventer, at der ikke vil gå lang tid førend anden malware vil florere og udnytte sårbarheden.

Microsoft bekræftede sårbarheden i fredags og foreslog workarounds så virksomheder og privatpersoner kan undgå at deres computere inficeres af virussen, men Microsoft har endnu ingen patch af sårbarheden.

Patch før Patch Tuesday?

Microsoft opdaterede sin sikkerhedsadvarsel i tirsdags. Status er at "Microsoft er ved at udvikle en sikkerhedsopdatering til Windows, der vil adressere sårbarheden."

Microsoft har ikke sagt noget om hvorvidt virksomheden vil vente indtil den næste planlagte Patch Tuesday den 10. august med at udsende sikkerhedsopdateringen eller om den vil blive tilgængelig inden da.

Microsoft har foreslået to workarounds; en der forhindrer shortcuts i at blive vist som ikoner og en anden der slår WebClient servicen fra, så fjernangreb forhindres.

De foreslåede workarounds er dog beskrevet som "i høj grad upraktiske i de fleste miljøer" af Chester Wisniewski,
en sikkerhedsanalytiker fra it-sikkerhedsfirmaet Sophos.

Anvender shortcuts

Sårbarheden eksisterer fordi Windows fortolker specielt udformede shortcuts forkert og dermed tillader eksekvering af ondsindet kode.

Sårbarheden opstår grundet måden shell32.dll loader control panel ikoner fra appleter.
En specielt udformet shortcut (.lnk fil), der peger på en ondsindet fil kan få Windows Explorer til uden videre at eksekvere den ondsindede fil. Det sker selvom man blot kigger i den folder som shortcut befinder sig i. Den ondsindede kode eksekveres altså, selvom man ikke klikker på shortcut.

Den ondsindede fil er et rootkit og en dropper der øjeblikkeligt gemmer de specielle shortcut (.lnk) filer.

Den ondsindede kode eksekveres, selvom AutoRun og AutoPlay er slået fra.

Sikkerhedseksperter forventer, at der vil dukke anden malware, der udnytter den meget kritiske sårbarhed i Windows.

Nedenstående video viser hvordan malwaren fungerer.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
KEYBALANCE A/S
Udvikling og salg af økonomisystemer samt CRM og MPS. Systemer til blandt andet maskinhandlere, vvs-branchen, vognmænd, låsesmede,handelsvirksomheder

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere


Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere






White paper
Tidsbegrænset kampagne: Overvejer du at udskifte eller tilføje printere i din forretning? Vi kan tilbyde én eller flere maskiner gratis