Flashpriserne rasler ned - men måske uden effekt

Priserne for en gigabyte Solid State Disk nærmer sig seks kroner. Men måske kommer prisfaldet for sent?

Artikel top billede

Det er efterhånden mange år siden, at man begyndte at tale om, at de flashbaserede Solid State Diske (SSD) ville fortrænge den traditionelle harddisk.

Siden har det dog vist sig, at de høje priser på SSD'erne har været en barriere for udbredelsen og fået mange til at holde igen med investeringerne.

Analysefirmaet iSuppli vurderer, at priserne på SSD allerede her i 2010 kan nå ned på de magiske en dollar per gigabyte, omkring seks kroner..

En ny rapport fra iSuppli konkluderer, at NAND flash memory i slutningen af 2010 vil være tilbage på det prisniveau, som eksisterede i 2008 - inden krisen og inflationen sendte priserne i vejret.

Harddisken har forspring

1 dollar per gigabyte SSD anses som som det niveau, der kan bane vejen for et egentlig gennembrud.

Så sent som i starten af 2010 lå priserne på 1,80 dollar per gigabyte, omkring 10,8 kroner, men selvom der dermed er tale om et drastisk prisfald, så er SSD-successen ikke givet på forhånd, mener iSuppli.

"Med NAND-priserne tilbage på et per-gigatbyte niveau, der ikke er set de seneste to år, er det sandsynligt, at der vil være en masse buzz omkring solid state-markedet i slutningen af 2010," siger senior-analytiker Michael Yang fra iSuppli.

"Men traditionelle harddiske har opnået meget i de senere år i form af stigende kapacitet og faldende priser. Faktisk har harddiskene opnået så meget, at SSD'erne er i fare for aldrig at komme tilbage i deres konkurrencedygtige situation."

SSD'er er hurtigere

iSuppli mener, at SSD-priserne skal være faldet med 40 procent i 2012, hvis de flashbaserede diske skal kunne konkurrere med traditionelle harddiske.

Det vil konkret betyde, at man skal kunne købe 100GB SSD for 50 dollars, hvilket svarer til omkring 300 kroner.

Hvis man ser bort fra de stadig relativt høje priser, så rummer SSD'erne mange fordele sammenlignet med de traditionelle harddiske. Det drejer først og fremmest om hurtigere læse-og skrive hastigheder.

De fleste analytikere regner da også stadig med, at SSD før eller siden vil vippe den mekaniske harddisk af pinden, og den flash-baserede hukommelse ligger da også på en ottendeplads på Gartners liste over de vigtigste teknologier for 2010.

Annonceindlæg fra HP

En AI-specialist værdsætter dokumenteret ydeevne og lokal computerkraft

Forsker og ingeniør inden for AI Robert Luciani arbejder med det nyeste i kunstig intelligens.

Erhvervsakademi Aarhus

Undervisere til it-uddannelser

Midtjylland

Politiets Efterretningstjeneste

Kan du drive succesfulde strategiske IT projekter i PET?

Københavnsområdet

Jyske Bank

IT Specialist til IT Drift

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

Philip Jacobi Zahle

55,7° North (a Beautiful Things company)

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS