To gode præsentationsværktøjer

Bruger du tit PowerPoint-præsentationer, er du sikkert træt af at skulle trykke på mellemrumstasten eller musen for at skifte til næste planche. Logitech og Targus har nu begge lavet et produkt, som kan hjælpe dig. Men hvilken en af dem skal du vælge?

Gode præsentationsværktøjer

PC World har kigget på to produkter, som gør brugen af PowerPoint-præsentationer nemt og sikkert.

Ved første øjekast er Targus af en væsentlig dårligere kvalitet og af et dårligere design. Logitechen er lavet i et blødt formet materiale, som ligger godt i hånden.

Targusen er lidt plasticagtig og lidt for firkantet til ens håndflade. Det betyder en del, hvis man holder længere præsentationer.

De har begge to en lille opbevaringspose, hvor Logitechs er den eneste, man vil benytte sig af, da den beskytter enheden imod stød og slag.

De har begge indbygget en USB-nøgle, hvilket gør det nemt og hurtigt at installere dem. Det virkede i første omgang, og ingen af installationerne tog særlig lang tid.

Præsentationer

Begge enheder har glimrende traditionelle PowerPoint-funktioner, såsom "Næste slide", "Forrige slide", "Gør skærmen sort", "Start/stop præsentationen" og justering af lydniveau.

Ud over de nævnte almindelige funktioner har Targusen en ekstra knap, hvor man kan skifte mellem alle åbne programmer i Windows, hvilket er smart, hvis man skal skifte mellem flere præsentationer eller andre programmer.

Logitech har derimod et indbygget display med en "timer-funktion", så du hele tiden kan følge med tiden på din præsentation.

Når der er to minutter tilbage, vibrerer enheden, og du kan afslutte dit show præcist som planlagt.

Begge enheder har indbygget en udmærket laser-pointer, så du kan pege med en rød prik på det store lærred.

Rækkevidde

Begge producenter skriver, at de benytter sig af 2.4 Ghz-teknologien, og da vi testede dem, kunne de begge række 15 meter i et lokale, ganske som de lover.

Da vi udfordrede de to enheder, kunne Logitechen række 4-5 meter længere end Targusen.

Ud over ovenstående funktioner har Targusen indbygget to andre ekstra funktioner. Den smarteste funktion er, at Targusen kan bruges som SD-kortlæser.

Det betyder, at du kan have dine præsentationer med på selve enheden og blot koble den i computeren med et kabel. Det fungerer godt og effektivt. Bemærk dog, at der ikke følger et SD-kort med.

Virker billig

Targusen har også indbygget en mikrofon, så du kan optage det, du selv siger, mens du holder din præsentation.

Den optager almindelige lydfiler (.wav) direkte på det indsatte SD-kort, hvilket nemt kan aflyttes efterfølgende.

Mikrofonen er desværre af ret dårlig kvalitet, men det kan sagtens bruges til egen evaluering bagefter.

Begge enheder lever op til de normale krav til et godt præsentationsværktøj. Logitechen er af et væsentligt bedre design og materiale, og timeren er en gave til folk, der ofte glemmer tiden.

Targusen virker billig, men har nogle glimrende ekstra funktioner gemt i sig, deriblandt muligheden for at have sin præsentation med sig.

Logitechen vinder denne anmeldelse, da præsentationsenheder skal være enkle og effektive, så alle nemt kan betjene dem.

Mere om samme emne

TD SYNNEX Denmark ApS

Business Development Manager, Maverick

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Consultant

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Operations Engineer til drift af infrastruktur

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Test Consultant

Københavnsområdet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Andre events | København

Executive Conversations: Når geopolitisk usikkerhed udfordrer Danmarks digitale suverænitet

Geopolitisk usikkerhed og værdikonflikter mellem USA og Europa rammer nu direkte den danske it-dagsorden. Få indsigt i konsekvenserne – og hvordan du minimerer risikoen i en ny teknologisk virkelighed.

Sikkerhed | København

Cyber Security Festival 2025

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.200 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 50 talere og...

It-løsninger | Online

ERP Insights 2025

Få den nyeste viden om værktøjer, der kan optimere hele din virksomhed med udgangspunkt i AI og fleksibilitet.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

Søren Vindfelt Røn

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

Jimmi Overgaard

Netip A/S

Netip A/S har pr. 1. september 2025 ansat Caroline Harkjær Bach som Business Controller ved netIP's kontor i Thisted. Hun er uddannet med en kandidat i erhvervsøkonomi med speciale i organisation, strategi og ledelse. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

Thea Scheuer Gregersen

Norriq Danmark A/S