KMD er på udkig efter virksomheds-opkøb i Sverige

KMD har etableret datterselskab i Sverige for at levere konsulentydelser og it-løsninger til det offentlige. Samtidig har de også et vågent øje på interessante virksomheds-opkøb i nabolandet.

Artikel top billede

Foto: Povl D. Rasmussen

KMD har længe været en af de helt store leverandører af it-løsninger til det offentlige Danmark.

Men nu er KMD også begyndt at orientere sig uden for landets grænser og har etableret et datterselskab i Sverige.

"Det svenske marked, er det mest nærliggende. KMD har en masse softwareløsninger og en leverancemodel, hvor vi leverer software as a service. Der mener vi helt klart, at det mest oplagte nummer to marked er Sverige," forklarer Lars Monrad-Gylling.

Lurer på opkøb i Sverige
Lars Monrad-Gylling fortæller, at væksten i Sverige bestemt ikke behøver at komme fra organisk vækst.

"Det er ikke nogen hemmelighed, at vi åbne over for interessante opkøb i Sverige, der kan gøre, at vi kan tage nogle lidt mere springvise vækst-skridt," siger han.

Selvom KMD er på udkig efter opkøb, har de dog alligevel set muligheden i at etablere et lille datterselskab for at få foden indenfor.

"Vi har redet lidt på to heste. Vi har været på udkig efter interessante opkøbsemner. Men det har været lidt svært at vide om, hvorvidt det bliver til noget eller ej," siger Lars Monrad-Gylling og uddyber:

"Det er også derfor, vi nu starter op. Så kan vi få foden indenfor og få etableret vores brand, og få noget markeds-kendskab, uden at det betyder, at vi ikke stadig er interesseret i spændende opkøb."

Skal nok klare sig som lille og ny

Til at starte med lægger KMD stille ud i Sverige. Det svenske selskab bliver i første omgang et konsulenthus, og der vil til at starte med kun være en håndfuld medarbejdere.

Der vil dog også fra start være fokus på, hvordan KMD kan komme til at sælge it-løsninger til det svenske marked.

Maria Bohlin bliver direktør i det nye firma. Hun kommer fra en stilling som public manager i CapGemini Sverige.

Selvom KMD starter ud i det små, er ambitionerne på sigt store.

"Vi har fået en mulighed for at starte op med et team, som vi finder meget interessant. Vi starter lidt småt, men ambitionerne er klart større og vi kommer til at tage nogle store spring med tiden," siger Lars Monrad-Gylling.

I Danmark har KMD i mange år været vant til at være blandt de største. Det får dog ikke Lars Monrad-Gylling til at tvivle på, at de kan klare sig som lille og ny spiller.

"Det der med at være lille og ukendt ligger os faktisk ikke så fremmed. Ja, vi har i mange år været en stor spiller på det kommunale marked, men vi er også gået ind på det statslige marked, hvor vi har været nybegynder," siger Lars Monrad-Gylling og tilføjer:

"Vi har også startet et selskab som e-boks op fra scratch. Så vi har faktisk prøvet det før."

Lars Monrad Gylling afviser ikke, at KMD også vil etablere sig i andre lande. Der er dog ingen konkrete planer.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    21. april 2026 | Gratis deltagelse

    En kaotisk verden kræver stærk cybersikkerhed, resiliens og digital suverænitet

    Mød David Heinemeier, Flemming Splidsboel Hansen, Casper Klynge, Rasmus Knappe, Jens Myrup Pedersen og forfattere som fhv. jægersoldat Thomas Rathsack og adfærdsforsker Henrik Tingleff.

    Computerworld afholder d. 4. og 5. november Cyber Security Festival i København - med fokus på sikkerhed, resiliens og digital suverænitet. Det er helt gratis - men reserver din plads allerede nu.

    Hele programmet er online lige nu - og du kan reservere din gratis plads lige her - jeg håber vi ses! 

    Lars Jacobsen

    Chefredaktør på Computerworld

    Se alle Lars's artikler her

    Capgemini Danmark A/S

    Presales Lead UX

    Københavnsområdet

    Gyldendal A/S

    CMS-udvikler med lyst til full-stack

    Københavnsområdet

    Rambøll Management Consulting

    Senior Software Engineer

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

    Morten Plannthin Lund

    Industriens Pension

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S

    Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Anders Kirk Madsen som Tech Lead. Anders skal især beskæftige sig med at hjælpe Signiflys offentlige og private kunder med at styrke forretningen gennem teknisk solide løsninger. Anders kommer fra en stilling som Business Architect hos SOS International. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

    Alexander Bendix

    Norriq Danmark A/S