Skal TDC splittes op efter ny dansk telelov?

En ny dansk telelov er på vej, og her bliver det muligt at splitte en dominerende spiller. Men vil det berøre TDC?

Artikel top billede

Foto: Povl D. Rasmussen (Foto: Povl D. Rasmussen)

Urealitisk at gennemføre

Søren Sandfeld Jakobsen henviser til lovforslagets bemærkninger, hvor det fremgår, at funktionel separation kun kan "gennemføres rent undtagelsesvist".

"Jeg tror heller ikke, at selv de værste kritikere af TDC realistisk tror på, at Danmark vil gå ind som et af de første lande for at gennemføre funktionel separation," forklarer han.

Søren Sandfeld Jakobsen fortæller, at IT- og Telestyrelsen skal have prøvet alle andre former for regulering, før styrelsen anvender funktionel adskillelse - som i øvrigt skal godkendes af Europa-Kommissionen.

Derfor er der i dag ifølge lektoren ikke nogen udsigt til funktionel adskillelse. Men det kan komme med tiden, tilføjer han.

Kan blive aktuelt på sigt

TDC sidder i dag på hele det gamle telefonnet, mens selskabet også ejer YouSee-kabelnettet samt det tidligere DONG-fibernet i hovedstadsregionen. Derudover har TDC også mobilnettet.

"Hvis man gik i den retning (af funktionel separation, red.), ville det kun omfatte det gamle kobbernet," siger Søren Sandfeld Jakobsen og fortsætter:

"Det er det, som er problemet, og det er der, at det er svært at være i konkurrence med TDC, når TDC også selv sælger deres gamle fastnettjenester, selvom konkurrenterne efter loven har ret til at gå ind og leje sig ind i TDC's fastnet."

Flere kræver regulering
Specielt TDC's køb af DONG's fibernet sidste år fik flere parter som Telenor og Forbrugerrådet til at efterlyse mere regulering.

"Det er klart, at hvis TDC's stilling bliver endnu stærkere, og det bliver endnu sværere for nye udbydere at komme ind eller for de eksisterende at vinde markedsandele, så må man selvfølgelig overveje det. Men lige nu rækker hjemlen ikke til det," vurderer Søren Sandfeld Jakobsen.

Selvom der ikke er nogen udsigt til, at TDC bliver berørt af funktionel adskillelse, så mener Søren Sandfeld Jakobsen, at TDC's konkurrenter får lidt ud af IT- og Telestyrelsens nye værktøj.

"Det er en lille sejr konkurrenterne til TDC, at instrumentet nu er indført ved lov. Det var der jo ikke før, og det ville kræve en lovændring, for det lå ikke i telelovgivningen før," siger CBS-lektoren.

IT- og Telestyrelsen afsluttede høringsfasen til den ny telelov ved sidste måneds udgang. Selve loven skal være på plads inden 25. maj næste år, da det er fristen for implementeringen af EU's teledirektiv-pakke.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    It-løsninger | Online

    Business Central 2026: AI, Power Apps og branchemoduler

    Få hands-on viden om, hvordan du kan skalere din virksomhed med AI, Power Apps og branchemoduler i Dynamics 365 Business Central.

    Sikkerhed | København S

    Roundtable: Sådan forbereder du virksomheden på næste trusselsbillede

    Verden er i opbrud. Voldsomme geopolitiske forandringer, fortsat krig i Europa og konstante cyberangreb stiller helt nye krav til danske virksomheder. Trusselsbilledet ændrer sig fra uge til uge - og det kræver både politisk forståelse,...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg

    Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

    Susanne Sønderskov

    Sourcing IT

    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)

    inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

    Lasse Fletcher

    inciro K/S