Sådan fik Post Danmark gigantisk it-projekt i mål

Værdien af Post Danmarks seks år lange SAP-projekt er nøje regnet ud.

Artikel top billede

Læs også: ERP-projekt udløser millionforbedring i cash flow.

Det var Danmarks hidtil største ERP-projekt, da Post Danmark i 2003 gik i gang med at lægge en stor del af alle sine forretningsfunktioner over på SAP.

Post Danmarks CIO, Jens Risgaard, mente, at halvdelen af Post Danmarks 100 applikationer kunne erstattes med SAP-systemet.

"Det gælder styring af økonomi, salg, ordrer, kunderelationer, personale, vedligehold, indkøb, administration af ejendomme og i sidste ende produktionsstyring, så det vil påvirke alle, der arbejder med it i Post Danmark," sagde han dengang til Computerworld.

Og det fik han ret i.

Det sidste modul blev skruet på SAP-systemet i 2008, og det var HR-modulet.

HR-modulet er ikke ligefrem det mindst komplekse redskab, for det skal betjene Postens 23.000 ansatte, med alt hvad der hører til af forskellige overenskomster og regler for arbejdstid og overarbejde.

Læg dertil, at posten som bekendt altid skal ud, og derfor er at Post Danmark helt afhængig af velfungerende bemandingsplaner.

Til implementeringen af HR-systemet fik Post Danmark hjælp fra konsulenthuset 2BM.

I samarbejde definerede de et testkoncept, hvor man arbejdede med de faktiske historiske data, og dermed de reelle datamængder.

Basis i testkonceptet var, at man udlæste tid-, løn- og bemandingsdata fra Post Danmarks gamle systemer, og indlæste dem i det nye SAP HR-system i den kronologisk rigtige rækkefølge.

Parallelt test-set up

"Vi skiftede så store dele af vores proces på HR ud, at vi ikke kunne køre en parallel drift, som man normalt ville gøre. Her lavede 2BM et parallelt test-set up, så vi var sikre på, det virkede, når vi trykkede på knappen," fortæller Herman Petersson, som er vice CIO i Posten Norden.

Han har haft ansvaret for SAP-implementeringen i Post Danmark siden 2003 under det samlede navn, Lean Enterprise.

Under processen har man kørt efter den business case, der var oplægget til selve implementeringen. Gennem hele programforløbet, der har taget fem-seks år, er der løbende fulgt op på den.

"Min vigtigste opgave har været at sikre de resultater, der kom ud af projektet, og det vil sige besparelser. Vi har en rimelig dokumenteret business case på det, vi har gennemført," siger han.

Læs også: ERP-projekt udløser millionforbedring i cash flow.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Digital transformation | Aarhus

AI i det offentlige - Aarhus

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S

TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job