Nobelprisvindende økonomer giver dig et unikt svar på et globalt spørgsmål

Hvorfor er nogle lande rige, mens andre er fattige?

Artikel top billede

Det synes urimeligt, at nogle lande kan være ganske velhavende, mens andre knap nok kan brødføde deres befolkninger.

Derfor kunne man stille sig selv spørgsmålet: Hvorfor er nogle lande rigere end andre?

Netop det spørgsmål mener økonomerne, Daron Acemoglu og James Robinson, der sammen med Simon Johnson vandt Nobelprisen i økonomi i 2024, at have fundet et svar på.

For et lands økonomiske succes har hverken noget at gøre med geografi, vejr eller kultur.

Tværtimod viste Acemoglu og Robinsons mangeårige forskning af samspillet mellem politiske kræfter, økonomisk vækst og institutioner, at det afgørende er de institutioner som landene skaber.

Resultaterne viser de blandt andet frem i bogen “Why Nations Fail: The Origins of Power, Prosperity, and Poverty”, som udkom første gang i 2012 og blev en international bestseller.

Det er heller ikke forfatternes konklusion, at fattigere lande mangler ressourcerne til at nå til tops.

I stedet er landene organiseret på en måde, som trækker pengene ud af befolkningen; dette kalder de for ekstraktive økonomiske institutioner.

Disse akkompagneres ofte af politiske institutioner, som favoriserer en lille – men magtfuld – elite og som har ganske få regler for elitens magtanvendelse.

Det skader igen privatpersoners incitament til at starte en virksomhed eller opfinde noget som helst, når staten kan tage det hvert øjeblik det skulle være.

Omvendt har historiske magtcentre som England og USA en rig historie med patenter og privat ejendomsret, som går århundreder tilbage i tiden.

De har også udviklet et upartisk retssystem og et “spillerum” for virksomheder og privatpersoner som gør alle lige for loven og som tilskynder indbyggere til at bruge deres talenter.

Dette kalder forfatterne for inkluderende økonomiske institutioner. Disse kan som oftest kun lade sig gøre gennem en stærk, centraliseret stat og gennem bredt fordelt politisk magt ; såkaldt inkluderende politiske institutioner.

Forfatterne bruger disse grundlæggende idéer til at vise forskellen på steder som Nord- og Sydkorea samt byen Nogales, der har en fattig del i Mexico og en rig del i USA.

Samtidig viser de også, hvorfor de europæiske koloniherrer har bidraget til fattigdom rundt omkring i verden. For når først ekstraktive institutioner er blevet igangsat af en elite, så er det svært at opbygge konkurrerende institutioner tilstrækkelig magt til at stå imod den magtfulde elite.

Omvendt vil inkluderende institutioner, når først der er sået et lille frø af dette i et samfund, øge sandsynligheden for at disse institutioner bliver mere inkluderende over tid.

Forfatterne argumenterer for, at bestemte historiske tidspunkter – såkaldte critical junctures – kan være afgørende for et lands fremtidige skæbne, som afhænger af om landene reagerer med at opsætte ekstraktive eller inkluderende institutioner.

Men du kan eventuelt høre mere om bogen i denne Ted Talk, hvor medforfatteren James Robinson uddyber nogle af bogens pointer.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

Thomas Fossing

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

Nikolaj Henrik Pieter Jansen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S