Siemens: Stuxnet har ramt vigtige systemer

Siemens er blevet hårdt ramt af Stuxnet-ormen.

Artikel top billede

Computerworld News Service: En sofistikeret orm designet til at stjæle industrielle hemmeligheder har inficeret mindst 14 værker, fortæller Siemens.  

Ormen går under navnet Stuxnet, og den blev opdaget i juli, da analytikere hos VirusBlokAda fandt den på computere i Iran.

Stuxnet inficerede også A.P. Møller-Mærsk-koncernen i sommer, hvilket du kan læse mere om her.

Det er et af de mest sofistikerede og usædvanlige eksempler på malware nogensinde - ormen udnyttede en hidtil ukendt sårbarhed i Windows (som er blevet rettet nu), der gav den mulighed for at sprede sig fra computer til computer - som regel ved hjælp af USB-stik.

Ormen, der er designet til at gå efter kontrolsystemer fra Siemens, er ikke specielt udbredt.

Men den har dog allerede påvirket adskillige Siemens-værker, fortæller talsmand fra virksomheden Simon Wieland.

"Vi fandt virus i SCADA (supervisory control and data acquisition)-systemet på 14 fungerende værker, men det havde ikke skabt forstyrrelser i hverken proces eller produktion," fortæller han i en e-mail.

Det er dårlige nyheder, for ifølge en ny rapport om ormen, der officielt vil blive offentliggjort under konferencen Virus Bulletin i Vancouver i denne måned, så kan Stuxnet potentielt gøre rigtig meget skade, hvis ikke den bliver fjernet rigtigt.

Kan omprogrammmere

Analytikere ved Symantec har knækket Stuxnets kryptografiske system.

De fortæller, at det er den første orm, der ikke bare er bygget til at spionere på industrielle systemer men også til at omprogrammere dem.

Når den er blevet installeret på en pc, udnytter Stuxnet Siemens' standard-password til at finde og forsøge at få adgang til systemer, der kører med WinCC og PCS 7-programmer - de såkaldte PLC (programmable logic controller)-programmer, som bruges til at håndtere større industri-systemer i fabrikker, militære og kemiske anlæg og i elværker.

Softwaren opererer i to faser efter infektionen, forklarer supervisor ved Symantec Security Response Liam O'Murchu.

Først oploader den Siemens-systemets konfigurations-informationer til en command-and-control-server.

Derefter kan de kriminelle vælge et mål og rent faktisk omprogrammere den måde, det arbejder på.

"De bestemmer, hvordan PLC'erne skal arbejde for dem, og så sender de kode til de inficerede maskiner, der ændrer den måde, PLC'erne arbejder på," fortæller Liam O'Murchu.

Oversat af Marie Dyekjær Eriksen

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Digital transformation | Aarhus

AI i det offentlige - Aarhus

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S