Siemens: Stuxnet har ramt vigtige systemer

Siemens er blevet hårdt ramt af Stuxnet-ormen.

Artikel top billede

Computerworld News Service: En sofistikeret orm designet til at stjæle industrielle hemmeligheder har inficeret mindst 14 værker, fortæller Siemens.  

Ormen går under navnet Stuxnet, og den blev opdaget i juli, da analytikere hos VirusBlokAda fandt den på computere i Iran.

Stuxnet inficerede også A.P. Møller-Mærsk-koncernen i sommer, hvilket du kan læse mere om her.

Det er et af de mest sofistikerede og usædvanlige eksempler på malware nogensinde - ormen udnyttede en hidtil ukendt sårbarhed i Windows (som er blevet rettet nu), der gav den mulighed for at sprede sig fra computer til computer - som regel ved hjælp af USB-stik.

Ormen, der er designet til at gå efter kontrolsystemer fra Siemens, er ikke specielt udbredt.

Men den har dog allerede påvirket adskillige Siemens-værker, fortæller talsmand fra virksomheden Simon Wieland.

"Vi fandt virus i SCADA (supervisory control and data acquisition)-systemet på 14 fungerende værker, men det havde ikke skabt forstyrrelser i hverken proces eller produktion," fortæller han i en e-mail.

Det er dårlige nyheder, for ifølge en ny rapport om ormen, der officielt vil blive offentliggjort under konferencen Virus Bulletin i Vancouver i denne måned, så kan Stuxnet potentielt gøre rigtig meget skade, hvis ikke den bliver fjernet rigtigt.

Kan omprogrammmere

Analytikere ved Symantec har knækket Stuxnets kryptografiske system.

De fortæller, at det er den første orm, der ikke bare er bygget til at spionere på industrielle systemer men også til at omprogrammere dem.

Når den er blevet installeret på en pc, udnytter Stuxnet Siemens' standard-password til at finde og forsøge at få adgang til systemer, der kører med WinCC og PCS 7-programmer - de såkaldte PLC (programmable logic controller)-programmer, som bruges til at håndtere større industri-systemer i fabrikker, militære og kemiske anlæg og i elværker.

Softwaren opererer i to faser efter infektionen, forklarer supervisor ved Symantec Security Response Liam O'Murchu.

Først oploader den Siemens-systemets konfigurations-informationer til en command-and-control-server.

Derefter kan de kriminelle vælge et mål og rent faktisk omprogrammere den måde, det arbejder på.

"De bestemmer, hvordan PLC'erne skal arbejde for dem, og så sender de kode til de inficerede maskiner, der ændrer den måde, PLC'erne arbejder på," fortæller Liam O'Murchu.

Oversat af Marie Dyekjær Eriksen

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo