TDC sælger schweiziske Sunrise for milliarder

Opdateret: TDC har langt om længe indgået en aftale om at frasælge det schweiziske datterselskab Sunrise.

Artikel top billede

Foto: Denis Normann (Foto: Denis Nordmann)


Selvom det kun er få måneder siden, at TDC meddelte, at man havde opgivet at sælge det 100 procent ejede schweiziske datterselskab Sunrise Communications AG, kan det danske teleselskab her til morgen alligevel meddele, at der er indgået en aftale.

Det betyder, at Sunrise bliver solgt til fonde rådgivet af kapitalfonden CVC Capital Partners til den samlede pris af 3,3 milliarder schweizerfranc svarende til lidt over 18 milliarder danske kroner.

I en pressemeddelelse udsendt her fredag morgen skriver TDC, at det annoncerede salg er betinget af en godkendelse fra de schweiziske tele- og konkurrencemyndigheder og forventes afsluttet i 4. kvartal 2010.

TDC regner med at kunne inkassere en gevinst efter skat på 650 millioner kroner.

"Sunrise har gennemgået en positiv udvikling i de seneste år, hvilket afspejler sig i den aftale, vi har underskrevet. Vi har været tilfredse med vort engagement i Sunrise og frasalget er et naturligt skridt ud fra ønsket om at fokusere på TDC som et nordisk telekommunikationsselskab," udtaler koncernchef Henrik Poulsen.

Har tidligere forsøgt

TDC indgik allerede i november sidste år en aftale om at fusionere Sunrise med teleselskabet Orange i Schweiz.

Den aftale ville indbringe TDC 11 milliarder kroner samt 25 procent ejerskab af det nye fusionsselskab.

Men de schweiziske konkurrencemyndigheder afviste fusionen 22. april, og i juni afviste TDC selv at gennemføre fusionen.

Igennem de senere år har TDC trimmet Sunrise, og der har også været tegn på pæn fremgang i selskabet. Det har dog i flere år været kendt, at Sunrise ikke passer ind i TDC's kerneforretning, som er det nordiske marked, og derfor har selskabet ønsket et frasalg.

Læs mere senere i dag på Computerworld.

Læses lige nu

    Annonce

    Capgemini Danmark A/S

    AI/Data Engineer

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-supporter til vores supportteam i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Banedanmark

    IT-projektleder til SAP i Banedanmark

    Københavnsområdet

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2027

    Digital transformation | København

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    22 & 23. september 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

    Michelle Sørensen

    Netip A/S

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S