IE 9 skal få Microsoft tilbage i browserkampen

Microsoft har lanceret beta-versionen af den nye Internet Explorer. Det bliver browseren, der skal vinde IE et bedre image.

Artikel top billede

Læs også: 

Browserkrig: IE's markedsandel nu under 50 procent.

Microsoft har store forventninger til den nye browser, Internet Explorer 9.

Ifølge Microsoft Danmarks platform-evangelist, Bjarne B. Dollerup, er der masser at komme efter i den nye betaversion.

Til formentlig mange webudvikleres glæde sikrer den nye browser fælles standarder, så hjemmesiders udseende ikke længere varierer fra IE til andre populære browsere såsom Mozilla Firefox og Google Chrome.

Den nye Internet Explorer sikrer nemlig understøttelse af HTML 5.
 
Derudover byder browseren på hardware-accelereret grafik, hvor den henter en masse kræfter fra computerens GPU (Graphics Processing Unit) samt en ny Javascript-engine, døbt det eksotisk klingende navn Chakra.

Skal vinde anseelse tilbage

Yderligere har brugerfladen fået en overhaling, så den i dag fremstår som en mere diskret og integreret del af Windows, der overlader scenen til websiderne.

Alle disse nye features får Bjarne Dollerup til at sætte forventningerne højt.

Og det gælder image over markedsandele:

"Jeg tror i virkeligheden, at det her er browseren, der skal vinde vores anseelse tilbage," siger Bjarne B. Dollerup til Computerworld.

"Det er næsten vigtigere - det faktum, at det er en fed browser at arbejde med. Den kan nogle ting, som vi ikke har kunnet før. Den performer ordentligt, ser pæn ud, og opfører sig ordentligt med hensyn til standarder. Og det er i virkeligheden meget mere anseelse, end det er markedsandele. Selvfølgelig håber vi på, at det også har en afsmittende effekt på markedsandelen, men vi ligger stadigvæk lunt," uddyber han.
Intet nyt for XP-brugere
Der er så at sige lagt et vist pres på skuldrene af den endelige version af IE 9-browseren.

Den får nemlig også til opgave at hive mange af XP-brugerne over på nyere styresystemer.

Internet Explorer 9 er designet til Windows 7 og forgængeren Vista, og fungerer derfor ikke på Windows XP.

Det bliver en stor mundfuld for IE 9, eftersom Windows XP i august måned sad på 60 procent af det globale marked for styresystemer.

Dermed er en enorm bid af internetbruger-skaren fra begyndelsen udelukket fra at kunne bruge IE 9. Det kan du læse mere om her.

Hvorfor ikke tilpasset?

Men hvorfor er den ikke tilpasset XP?

"Jeg tror, at beslutningen er blevet taget, fordi det er for omkostningsfuldt at lave det til begge to (Vista/7 og XP, red.)," siger Bjarne Dollerup.

Han håber på, at browseren i stedet kan være incitament til, at folk opgraderer deres styresystem, når den endelige browser frigives en gang næste år.

"Jeg tror ikke, det er nogen hæmsko på længere sigt. Hvis vi skal være rigtig gustne, så er det jo vores interesse, at folk kommer væk fra XP så hurtigt som muligt med hensyn til sikkerhedsproblematikker og så videre," fortæller Bjarne Dollerup.
Han anbefaler i øvrigt, at folk, som ikke er vant til at installere software, venter med at opdatere, før den endelige version af den nye browser kommer.

Det skyldes, at Microsoft endnu ikke ved, om alle danske websites virker i betaversionen.

Læs også: 

Browserkrig: IE's markedsandel nu under 50 procent.

Windows XP-brugere går glip af IE 9-godter.

Læses lige nu

    STELLA CARE ApS

    Frontend- og app-udvikler (AI-Native)

    Københavnsområdet

    Octocube Games ApS

    CIFI Developer

    Region Sjælland

    Statens IT

    It-teknikere med Microsoft 365 erfaring

    Københavnsområdet

    Quadsat ApS

    Robotics Engineer

    Fyn

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen