Sony Ericsson dropper Symbian-platformen

Mobilstyresystemet Symbian mister endnu en støtte. Det er nu op til Nokia selv at holde det i live.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Sony Ericsson offentliggjorde i fredags, at virksomheden dropper mobilstyresystemet Symbian.

At Sony Ericsson trækker sin støtte til Symbian betyder, at Nokia, nu er den eneste større spiller, der stadig bygger telefoner til denne platform.

Det er dog ikke alle analytikere, der endnu helt lægger Symbian i graven, rapporterer Financial Times fredag.

Optimisterne vurderer, at Symbian kan overleve, hvis Nokia foretager nogle ændringer af systemet.

Men finnerne går en hård konkurrence i møde med Apples populære iOS, med Googles Android, der stødt vinder markedsandele og med Microsoft, der står klar til at træde ind i kampen med relanceringen af sin mobile platform, Windows Phone 7.

I meddelelsen om at lade Symbian i stikken oplyser Sony Ericsson, at virksomheden ønsker at fokusere på at producere Android-telefoner samt håndsæt med Microsofts Windows Phone 7, skriver Financial Times.

Symbian er stadig verdens mest udbredte mobilstyresystem, men det har ikke kunnet afværge en væsentlig udhuling af dets markedsposition af Apple og Google, primært fordi Nokia ikke har været i stand til at levere et konkurrencedygtigt produkt.

Et af de største spørgsmål for Nokias nuværende topchef, Stephen Elop, er, om han skal gribe kontrollen over al udvikling til Symbian for at accelerere de forbedringer, der kan gøre systemet mere konkurrencedygtigt i markedet, påpeger analytiker Ben Wood fra CCS Insight over for Financial Times.

Sony Ericssons opgivelse af Symbian og virksomhedens engagement i forhold til Windows Phone 7 er uden tvivl gode nyheder for Microsoft. Hvis Symbian går samme vej som TRS-DOS, vil det blot betyde, at Windows Phone 7 vil have færre konkurrenter i markedet.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival

    Digital transformation | Ballerup

    Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.500 it-professionelle, møde mere end 60 leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

    16. & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

    Per Claus Henriksen

    Alcadon ApS

    EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

    Søren Jermiin Olesen

    EG Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Sarah Birkegaard Elkjær som Marketing Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med at styrke marketingsteamets evne til at planlægge, drive og følge op på leadgenererende aktiviteter. Nyt job

    Sarah Birkegaard Elkjær

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job