Stephen Elop overrasker med flot Nokia-regnskab

Stephen Elop kan som ny direktør i Nokia glæde sig over det seneste kvartalsregnskab, der viser stigende salg og overskud. Alligevel skal der fyres.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Nokia rapporterer stigende salg og overskud for tredje kvartal.

Den finske mobilproducent har samtidigt offentliggjort en omorganisering, hvor 1.800 ansatte mister deres job.

Salget i årets tredje kvartal beløber sig samlet set på 76,8 milliarder kroner, hvilket er en stigning på fem procent i forhold til samme periode sidste år.

Denne stigning har dog til dels noget at gøre med favorable valutakurser. Nokia rapporterer et nettoresultat for tredje kvartal på 3,9 milliarder kroner, hvilket udgør en stigning fra et negativt resultat på knap 4,2 milliarder kroner i samme periode sidste år.

Virksomheden solgte 110,4 millioner telefoner, hvilket er to procent flere end i tredje kvartal sidste år, med en gennemsnitlig salgspris på 485 kroner frem for 477 kroner sidste år.

Ligesom Sony Ericsson har Nokia klaget over knaphed af komponenter, hvilket har haft en negativ effekt på antallet af solgte enheder.

Nokia under forandring

Det har været en hektisk afslutning af tredje kvartal for den finske mobilproducent. Den tidligere chef fra Microsoft, Stephen ELop, blev 10. september offentliggjort som Nokias nye topchef i stedet for Olli-Pekka Kallasvuo.

Det fik Anssi Vanjoki, der var chef for Nokias Mobile Solutions-division, til at gå af nogle få dage senere. Elop startede officielt hos Nokia 21. september.

Derudover har både Samsung og Sony Ericsson for nylig droppet mobilstyresystemet Symbian, hvilket efterlader Nokia som dets eneste støtte, mens chefen for Symbian Foundation, som står for udviklingen af styresystemet, fratrådte stillingen i denne uge.

Nokia har lagt den seneste version af Symbian på nogle af sine high-end smartphones heriblandt den nye N8, som kom på markedet i de sidste dage af september.

Symbian skal sikre Nokias fremtid

Symbian spiller en hovedrolle i omorganiseringen, fremhæver Nokia. Planen er at forenkle og øge hastigheden i forhold til, hvordan virksomheden producerer nye telefoner i sin Symbian-organisation, og det forventes at resultere i 1.800 fyringer på verdensplan.

Nogle af disse fyringer vil ske i Nokias services-organisation og i bestemte såkaldte corporate functions, oplyser Nokia.

Nokia vil ikke længere referere til specifikke versioner af Symbian og vil i stedet konstant foretage forbedringer af softwaren i sine produkter heriblandt N8, oplyses det.

Nokia vil også anvende softwareplatformen Qt til at forene udviklingsmiljøet til Symbian og MeeGo, som er det mobilstyresystem, som mobilproducenten vil anvende i sine mest avancerede smartphones, oplyser virksomheden.

Konkurrencen i den høje ende af smartphone-markedet med Apples iPhone samt Android-baserede produkter har i et stykke tid været Nokias største problem.

Alligevel har virksomheden solgt 26,5 millioner smartphones i tredje kvartal, hvilket udgør en stigning på 61 procent sammenlignet med samme periode sidste år.

Disse salgstal er hjulpet godt på vej af lanceringen af et antal billigere smartphones, vurderer Carolina Milanesi, der er research vice president hos Gartner.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu

    En kaotisk verden kræver stærk cybersikkerhed, resiliens og digital suverænitet

    Mød David Heinemeier, Flemming Splidsboel Hansen, Casper Klynge, Rasmus Knappe, Jens Myrup Pedersen og forfattere som fhv. jægersoldat Thomas Rathsack og adfærdsforsker Henrik Tingleff.

    Computerworld afholder d. 4. og 5. november Cyber Security Festival i København - med fokus på sikkerhed, resiliens og digital suverænitet. Det er helt gratis - men reserver din plads allerede nu.

    Hele programmet er online lige nu - og du kan reservere din gratis plads lige her - jeg håber vi ses! 

    Lars Jacobsen

    Chefredaktør på Computerworld

    Se alle Lars's artikler her

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Marck Stadel Klaris som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Ahmed Yasin Mohammed Hassan som Data & AI Consultant. Han kommer fra en stilling som selvstændig gennem de seneste 3 år. Han er uddannet cand. merc. i Business Intelligence fra Aarhus Universitet. Nyt job

    Ahmed Yasin Mohammed Hassan

    Norriq Danmark A/S

    Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

    Christian Kamper Garst

    Enterprise Rent-A-Car