Derfor er Philips' tv så tøsede

Hvis du synes, Philips' nye fjernsyn er lidt tøsede, så er det ikke dig, der er noget galt med. Elektronikgiganten har nemlig sat nogle feminine fingeraftryk på sit design - læs her hvorfor.

Du troede sikkert, at det var dig, der bestemte det meste, når det gælder indkøb af it og forbrugerelektronik til hjemmet.

Men hvis du har en kone eller kæreste, så har de faktisk også noget at skulle have sagt - og nok også mere end du tror.

Det har Philips luret, og derfor har elektronikproducenten arbejdet hårdt for at skabe nogle fjernsyn med wife acceptance factor, altså at produktet kan godkendes af konen og få en plads i stuen.

Det har betydet en række anderledes designvalg, der blandt andet kan ses i den første model i Aurea-serien, 42pfl9900d/10:

- Det er det første tv, vi udviklede med wife acceptance factor for øje. Vi gav fjernsynet runde hjørner og en bred, hvid ramme, der er synlig, når fjernsynet er slukket. Det viste vores undersøgelser, at kvinderne gerne vil have, siger Erling Madsen, informationschef i Philips.

Ifølge Philips' egne undersøgelser er kvinder med til at bestemme indkøbet af halvdelen af alle fjernsyn, og derfor har produktionen af Philips' fjernsyn i stigende grad fået et feminint fingeraftryk. Det særlige design i Aurea-serien er blandt andet udviklet ved hjælp fra fokusgrupper.

For produktionen af et tv betyder det, at der først skabes en prototype, der senere præsenteres for udvalgte brugere.

De giver feedback, og så trækker Philips fjernsynet hen til høvlebænken igen. Det tager mellem seks måneder og et år, før et koncept er udviklet færdigt og parat til at blive sat i produktion.

Fokusgrupper forbedrede tv

Modellerne i Aurea-serien er blandt andet kendt for Ambilight, der sørger for at rammen og væggen bag fjernsynet lyses op i farverige nuancer, der matcher indholdet på fladskærmen. Meningen er at give en mere intens tv-oplevelse, der skal lede tankerne hen på en tur i biografen.

Men intet er så godt, at det ikke kan forbedres. Derfor har input fra fokusgrupper været med til at fintune den nyeste model i Aurea-serien, 42PFL9803. Her har glasset fået et bedre designfinish, og rammen er udstyret med flere LED-lamper, der lyser stærkere end før.

- Kvinder har tidligere betragtet tv'et som en pestilens, fordi det har bestemt, hvordan stuen skulle indrettes. I dag er fladskærmen blevet et møbel, der er pænt designet, og det er nemmere at finde plads til det i indretningen af hjemmet, forklarer Erling Madsen og tilføjer, at vi vil se flere fjernsyn med wife acceptance factor fra Philips i de kommende år.

Billigt er det dog ikke at indrette sit hjem med en konevenlig Aurea-skærm fra Philips. Den nyeste model koster omkring 24.000 kroner.

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Erfaren VMware systemadministrator til kritisk serverinfrastruktur

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    KMD A/S

    Senior Solution Architect

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Client Partner - Manufacturing (M&LS)

    Københavnsområdet

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura