Få fuld hammer på pc'en med megatasking

Nu er det ifølge chip-producenten AMD ikke længere nok at multitaske. AMD's nye processorplatform åbner døren til megatasking. Få forklaringen på hvordan det fungerer.

Chip-producenten AMD lancerer en ny processorplatform - Vision - hvor der allerede er mange produkter på hylderne og flere på vej.

- Vi vil være kendt for andet end processorer og har derfor taget kontrol over både chipset, processor og grafikkort, og det har konkurrenterne ikke, siger Mikael Andersson, nordisk marketingchef for AMD.

Især vil AMD undgå, at kunder køber en bærbar, hvor processoren er fin til spil, mens grafikkortet ikke dur. Chipset, processor og grafikkort skal bare spille sammen, og det er det, AMD's nye strategi handler om.

Indtil videre er der produkter udstyret med Vision, Vision Premium og Vision Ultimate.

Derudover er AMD næsten klar med en endnu skrappere version Vision Black, der er målrettet hardcore gamere, som 'megatasker'.

Premium Ultimate og Black

Grundlæggende bliver notebooks udstyret med den nye Vision-teknologi endnu hurtigere til at håndtere video, mens billeder aldrig har stået skarpere med mulighed for at jonglere med op til en milliard farver.

Derudover tilbyder Vision bedre lyd og mulighed for tilslutning af 7.1 Audio og HDMI med et enkelt kabel.

Batteriet skulle også kunne holde en tid længere i Vision-baserede notebooks, der naturligvis som standard kommer med det nye styresystem Windows 7.

For så vidt angår Vision og den første storebror Vision Premium har 10 OEM-producenter (Original Equipment Manufacturer) af de ultratynde notebooks meldt sig klar med mere end 20 produkter heriblandt Acer og HP.

I afdelingen for notebooks op til 17 tommer (Vision Premium og Ultimate) er 8 OEM'er klar med mere end 40 produkter.

- Som noget nyt bruger vi mange ressourcer på at uddanne butikspersonalet, så køberne kan få bedre vejledning til, hvad de skal købe baseret på, hvad de skal bruge computerne til, siger Mikael Andersson.

Basis platformen Vision egner sig ifølge AMD især til Casual gaming, høre musik, se billeder og dvd-film og surf på internettet.

Vision Premium er især til Multitasking, live tv på pc'en, mainstream gaming, konvertering af cd'er til MP3-format, grundlæggende fotoredigering, se Blu-ray/HD-film, iPod video-konvertering og webcam.

Til de hårdeste gamere

Ultimate-brugere er dem, der gerne vil multitaske, optage tv-shows, spille online, redigere og mixe musik, avanceret fotoredigering, skabe og redigere film og bruge webcam og lave narrestreger på internettet.

Som rosinen i pølseenden viste AMD Vision Black, der ikke er frigivet endnu. Men den sorte udgave er angiveligt til brugere med hang til Megatasking (!), optage tv-shows, se live tv på pc'en, spille de mest krævende spil (FPS), spille online, avanceret fotoredigering, optage og redigere HD-film, og alt det de andre versioner også kan.

AMD fremhæver mange andre nye faciliteter som op til 75 procent hurtigere konvertering af videoer med Sony Movie Studio 9 Platinum med AMD Media Encoder Plug-in. Eller hvad med en AMD Adobe Premiere Pro plug-in der accelerer encoding/decoding video og audio med Adobe Premiere Pro CS4.

På sin hjemmeside gør AMD en del ud af at guide potentielle købere, så de kan finde ud af, hvilken etage de skal stå af på i AMD's processor-tårn.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S