Kort nyt: Net-konkurrencer er det vilde vesten

Mange konkurrencer på nettet overtræder markedsføringsloven. For når de erhvervsdrivende bag konkurrencen efterfølgende kontakter forbrugerne, så mener næsten halvdelen af forbrugerne, at det sker, uden kontakt-accept.

Sådan lyder hovedkonklusionen i en ny undersøgelse, som Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen har foretaget på baggrund af at have deltaget i 200 konkurrencer på nettet og spurgt over 2.100 forbrugere om deres syn på net-konkurrencer.

Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen fremhæver ligeledes, at 78 procent af de forbrugere, der bliver kontaktet efter at have deltaget i en konkurrence, føler sig generet. Blandt dem der forsøger at framelde sig henvendelserne, mislykkes det for cirka hver tredje.

Styrelsen forklarer, at trods de irriterende opringninger og mails efter konkurrenceafslutningen, så hopper mange danskere ud i net-konkurrencerne, fordi udsigten til præmier er en god lokkemad til at indhente folks oplysninger.

"Ansvarlige virksomheder bør være opmærksomme på, hvordan de bruger deres markedsføringsbudget. Markedsføring via konkurrencer på nettet kan indeholde elementer, som er ulovlige," fortæller direktør i Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen Agnete Gersing om undersøgelsen.

På den baggrund advarer også Forbrugerombudsmanden danskerne mod at kaste sig ud i lidt for smarte konkurrencer med ugennemsigtige betingelser, når de deltager i konkurrencer på internettet.

Annonce

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Nordjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Specialister til Netværksoperations til Forsvarets nye Digitale Backbone

Nordjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger en IT-supporterelev til lokal IT servicecenter i Brabrand

Midtjylland

Annonceindlæg fra Computerworld

Cyber Security Festival 2026:

Årets program sætter fokus på cybersikkerhed som samfundssikkerhed

Navnenyt fra it-Danmark

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S