Krav: Danskere på landet skal have bredbåndshjælp

Det er en fejl, hvis ministeren lukker døren fuldstændig for EU-støtte til bredbånd i danske udkantsområder, lyder det fra Dansk Energi.

Artikel top billede

Dansk Energi forstår ikke, hvorfor videnskabsministeren er så afvisende over for at støtte udrulning af bredbånd med EU-midler. Foto: Dansk Bredbånd

Læs også: Sahl-Madsen: Derfor skal bredbånd ikke have støtte

Der er intet behov for at støtte udrulning af bredbånd med offentlige midler i Danmark, mener videnskabsminister Charlotte Sahl-Madsen (K).

Markedet har vist, at det klarer opgaven fint, argumenterer hun.

Der er dog steder, hvor markedet kan fejle, lyder det nu fra anden side. 

Ministeren bør holde en dør på klem for, at disse områder kan få støtte igennem EU's regional- og strukturfonde, der tildeler midler til udvikling af udkantsområder.

Alle døre bør holdes åbne

Det mener Dansk Energi, der repræsenterer elselskaberne, som har nedgravet fiberbredbånd forbi mere end 600.000 danske husstande. 

Konsulent Thomas Woldiderich fra Dansk Energi understreger, at han bakker op om den markedsbaserede tilgang, som der er i Danmark.
  
"Men hvis der viser sig problemer med dækningen visse steder i landet, eksempelvis i udkantsområderne, så mener vi at alle døre skal holdes åbne til at sikre forbrugerne i disse områder, at de også bliver en del af regeringens 100 megabit-målsætning (i år 2020, red.)," siger han.
 
Han undrer sig over, at videnskabsministeren for nylig på et møde med sine ministerkollegaer i EU advarede imod EU-støtte til bredbånd.
 
"EU's regions- og strukturfondsmidler er jo skræddersyet til netop udkantsområderne og dækningsproblemer," siger Thomas Woldiderich.
 
Storbritannien finder midler
Ifølge konsulenten fra Dansk Energi bør den danske regering skele over mod den anden side af Nordsøen.
 
"I Storbritannien bruger den konservative regering aktivt EU's regional- og strukturfonde til netop udkantsområderne, hvor der ellers vil være problemer med at få de kommercielle aktører til at dække."
 
Den britiske regering lancerede i sidste uge sin målsætning for bredbånd frem til år 2015. Planen indebærer blandt andet, at offentlige midler skal bruges i udkantsområder svarende til cirka en tredjedel af landet.
 
Charlotte Sahl-Madsen pointerede dog over for Computerworld, at brugen af offentlige midler sker på bekostning af andre områder såsom plejehjem, sygehuse og børnehaver.
 
Det ræsonnement er Thomas Woldiderich dog ikke enig i og fremhæver det britiske eksempel.
 
"Her tager man jo ikke pengene fra hverken de britiske sygehuse, plejehjem eller skolerne. Så at blande andre velfærdsområder ind i debatten og sige, at det så vil gå ud over dem, giver ingen mening. Man henter jo blot nogle af de penge hjem fra netop EU, som man allerede har sendt ned til Bruxelles én gang," forklarer han.
 
Dansk Energi var for nylig på banen med opbakning til et meget omdiskuteret bornholmsk fiberprojekt, som har ansøgt om støtte fra Regionalfonden, der omfatter EU-midler.

Charlotte Sahl-Madsen fortalte til Computerworld, at hun kun så behov for støtte til bredbånd i områder, hvor geografien er anderledes end i Danmark - såsom de finske skove. 

Læs også: Sahl-Madsen: Derfor skal bredbånd ikke have støtte

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Online

Connected sikkerhed: Sådan samles netværk, drift og sikkerhed i én platform

Få indblik i, hvordan NaaS og SOC samler netværk og sikkerhed i én platform. Hør Semler Group dele erfaringer med hurtigere trusselsrespons, færre leverandører og mindre kompleks drift. Deltag og se, hvordan moderne sikkerhedsdrift skalerer i...

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

Se alle vores events inden for it

Netcompany A/S

IT Consultant

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Midtjylland

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Midtjylland

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect