Dell vil betale vild overpris for storage-selskab

Dell forsøger igen at komme ind på storagemarkedet. Midlet er en enorm pose penge.

Artikel top billede

Dell er i en afsluttende fase i forhandlingerne om at købe det amerikanske storage-selskab Compellent for fem milliarder kroner.

Normalt bliver den slags forhandlinger holdt for lukkede døre, men Dell har valgt at fremlægge oplysningerne i håbet om, at selskabet kan undgå at ryge ud i en ny budkrig om et storageselskab.

Det har Dell dårlige erfaringer med, i det selskabet i august missede at købe storageselskabet 3Par, som HP snuppede for næsen af Dell efter de to selskaber til 3Pars store glæde skiftevis havde pumpet prisen op.

Det kan du læse mere om her.

Dell meddeler, at selskabet har "ekslusive drøftelser" med Compellent.

Mange af storageselskaberne er yderst attraktive for tiden, fordi de allerstørste it-selskaber alle er ved at omlægge forretningen til et stærkere fokus på service.

Således købte EMC i sidste måned Isilon System for fem gange den værdi, som Isilon havde for blot et år siden. Det kan du læse mere om her.

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    AI i bevægelse - forretning, agenter og potentiale

    I dette særtema om aspekter af AI ser vi på skiftet fra sprogmodeller til AI-agenter, og hvordan virksomheder kan navigere i spændet mellem teknologisk hastighed og behovet for menneskelig kontrol.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job