Læsø-borgmester: Vi bryder TDC-monopol med fiber

Borgmesteren på Læsø ønsker et fiberkabel til øen. Han mener, at det vil sikre kommunen og øen lavere priser end dem, som TDC tilbyder i dag.

Artikel top billede

I august 2011 lægger den statslige institution Energinet.dk et el-søkabel fra det jyske fastland over til Læsø.
 
Det ser borgmesteren for Læsø Kommune, Thomas Wrichsberg Nielsen, som en oplagt mulighed for at få lagt et nyt fiber-bredbåndskabel ud til øen.
 
"Får man lagt et fiberkabel ned, så får vi en forbindelse næsten uden begrænsninger," fortæller borgmesteren fra Læsø Listen.
 
Øen har dog allerede i dag en infrastruktur, som TDC ejer, og hvor andre udbydere også har mulighed for at leje sig ind.
 
"Vi kunne jo vælge at tilkoble os TDC, men så kommer vi ind omkring et monopol. Det er derfor, at jeg siger, at vi skal have lagt et fiberkabel ned, når vi i august 2011 skal have lagt et søkabel ned," siger Thomas Wrichsberg Nielsen.  

Ifølge borgmesteren vil det give øen en bedre infrastruktur, som kan tiltrække erhvervsliv.
 
Arbejder mod uret
Thomas Wrichsberg Nielsen har derfor arbejdet på, at Energinet.dk lægger et fiberkabel ned sammen med søkablet. Prisen beløber sig til 1,5 millioner kroner, hvilket kommunen ikke kan betale.

Ifølge borgmesteren er Læsø Kommune nu nået frem til en aftale, hvor Energinet.dk betaler kablet, lægger kablet ned samt forsikrer det. Det skal Energinet.dk så sætte en pris på, og tanken er, at kommunen samt udbyderen på nettet over de næste 20 år via en afdragsordning betaler for kablet.
 
Der er deadline for en løsning på mandag, og borgmesteren har på det seneste arbejdet mod uret. Hvis ikke fiberkablet kommer ned sammen med søkablet, vil prisen være mange gange højere. 
 
"Det ser ud til, at det er ved at falde i orden. Jeg har i hvert fald lavet en aftale med Energinet.dk, og så har jeg sat min administration til at finde ud af at få tilsluttet Bredbånd Nord eller en anden aktør, som kunne tænke sig det," siger Thomas Wrichsberg Nielsen. 
 
Åbent for alle
Kablet vil være åbent, så flere aktører kan byde ind, men han peger umiddelbart på udbyderen Bredbånd Nord som den mest oplagte. Bredbånd Nord er ejet af tre nordjyske forsyningsselskaber. 
 
Thomas Wrichsberg Nielsen pointerer, at det bliver muligt for alle at byde ind.
  
"Vi finder en ordning, som er bedre end den, vi har hos TDC i dag. Vi får et væsentligt bedre produkt med en hastighed, som måske er 40 gange hurtigere end den, og vi kommer måske til at betale en tredjedel mindre, fordi vi kommer ud over det monopol, som TDC har," fortæller han.
 
Sagen har paralleller til en sag, der har kørt på Bornholm de seneste måneder. Her forsøger lokale kræfter at etablere et fibernet med EU-støtte, men TDC mener, at det lokale elkraftværk ad omveje i strid med loven forsøger at udrulle et fibernet.

Computerworld følger op med kommentarer fra andre aktører i sagen, deriblandt TDC.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Digital transformation | Aarhus

AI i det offentlige - Aarhus

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S