TDC går til kamp mod statsfinansieret fiber til Læsø

Energinet.dk's beslutning om at etablere et fiberkabel til Læsø betyder nu, at TDC vil have myndigheder til at undersøge sagen.

Artikel top billede

Foto: Povl D. Rasmussen. (Foto: Povl D. Rasmussen)

Læs også: Staten betaler fiberkabel til Læsø trods TDC-protest

Statens elvirksomhed, Energinet.dk, lægger til august et fiberkabel ned sammen med et nyt el-søkabel fra Jylland til Læsø.
 
Det sker, selvom TDC i forvejen har et fiberkabel fra Jylland til Læsø.
 
Energinet.dk planlægger at udleje den overskydende kapacitet i fiberkablet til andre udbydere.
 
"Her bliver det i direkte konkurrence med TDC og andre udbyderes infrastruktur, og det er selvfølgelig uacceptabelt for os," siger afdelingschef Henning Sørensen fra public affairs i TDC.
 
Fiberkablet, som Energinet.dk lægger ned, koster 1,5 millioner kroner, og det undrer Henning Sørensen, at statsvirksomheden ikke kan bruge TDC's kabel.
 
"Hvis vi taler om at lægge et fiberkabel for 1,5 millioner kroner for at dække den begrænsede kommunikation i deres elsystemer, så svarer det til at etablere en højhastighedsjernbane for at levere et julekort en gang om året," siger han.
 
Ifølge teknisk chef Henrik Riis fra Energinet.dk skal statsvirksomheden bruge fiberkablet til to ting. Den ene er at etablere en telekommunikationsring mellem Danmark, Sverige og Norge til strømstyring, mens den anden grund er til hurtigt at kunne afbryde strømmen i det nye kabel, hvis der skulle ske noget kritisk.
 
Henrik Riis erkender, at TDC's fiberkabel opfylder det sidste krav, men sårbarheden vil blive øget ved at benytte TDC's kabel, vurderer han.
 
Det argument køber TDC dog ikke.
 
"Der er rigtig mange virksomheder med mindst ligeså sårbar kommunikation, der allerede i dag benytter TDC's net, så det lyder som et søgt argument," siger Henning Sørensen. 

Går videre med sagen 
TDC vil derfor gå videre med sagen til både Energistyrelsen og Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen.
 
"Vi vil kontakte myndighederne for at høre, om det her er i overensstemmelse med elforsyningsloven og konkurrencereglerne, for hvis man kan acceptere det her, så er det en åben ladeport for unfair konkurrence, der er finansieret af indtægter fra et overbeskyttet elmarked," siger han.
 
Henning Sørensen henviser til Elforsyningsloven samt bekendtgørelsen om kommuners samt Energinet.dk's deltagelse i anden virksomhed..
 
"Hvis det er nødvendigt at anlægge sådan en kommunikationskanal, og der er en restkapacitet, så er det acceptabelt at udleje den på konkurrerende vilkår, ligesom kommuner også kan gøre det. Det afgørende her er, om det er nødvendigt," siger han og tilføjer:
 
"Det er ret vigtigt at få myndighederne til at afklare, om det her ligger inden for de her regler. Hvis det her er inden for reglerne, så er det at sige, at de offentlige parter selv må bestemme, om noget er nødvendigt eller ej."
 
Ifølge Elforsyningslovens §4, stk. 2 kan Energinet.dk deltage i anden virksomhed, hvis det har nær tilknytning. Der står dog videre i bekendtgørelsen om kommuners og Energinet.dk's deltagelse i anden virksomhed, at der skal være en naturlig og snæver sammenhæng mellem elnet og den anden virksomhed, i dette tilfælde fiberkablet.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Nordhavn

    SAP Excellence Day 2026

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    Infrastruktur | København

    Datacenterstrategi 2026

    Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

    Lasse Fletcher

    inciro K/S

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job
    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Niko Phonekeo som Digital Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med Primært NORRIQs marketing tech stack, digitale kampagneudvikling SEO og lead management. Han kommer fra en stilling som Nordic Marketing Director. Nyt job

    Niko Phonekeo

    Norriq Danmark A/S