NemID uden nedbrud efter forbud mod opdateringer

Massive nedbrud fik staten og DanID til at indføre totalt opdateringsstop af NemID. Resultatet var fem ugers fejlfri drift.

Artikel top billede

Hvis du synes, at der har været stille omkring den omdiskuterede fælles logon-løsning NemID i den seneste tid, så er det ikke helt forkert.
 
I midten af november besluttede IT- og Telestyrelsen nemlig sammen med leverandøren, DanID, at gennemføre en såkaldt frozen zone, som i praksis forbyder at pille mere ved systemerne i en periode på fem uger hen over julen og et godt stykke ind i 2011. 

Pilleri gav driftsforstyrrelser 

Hos IT- og Telestyrelsen fortæller leder af center for digital signatur, Palle H. Sørensen, at beslutningen om et totalt opdateringsstop blev taget for at stabilisere driften.
 
"Der havde været en masse kritik af driften. I oktober og november var der nogle driftsstop. Og da man så fandt ud af, at det muligvis hang sammen med, at man pillede for meget ved tingene, så var det en meget naturlig slutning," siger Palle H. Sørensen. 
 
Han fortæller, at beslutningen blev truffet i enighed, og at det således ikke var IT- og Telestyrelsen, som forbød yderligere pilleri i systemet hos DanID.
 
"Det er klart, at når DanID bliver ved med at konstatere driftsproblemer, så har de jo selv haft behov for at sikre, at tingene kører stabilt," siger Palle H. Sørensen. 
 
Først tidligt om morgenen den 12. januar udløb opdaterings-karantænen. I dagene efter denne dato gennemførte DanID en hardware-opgradering, som ifølge Palle H. Sørensen ikke gav anledning til driftsproblemer. 
 
Pause stoppede nedbrud
Er du tilfreds med resultatet af opdaterings-stoppet?   
 
"Ja, i al fald har vi jo ikke haft nogen store katastrofer siden, kan man sige. Det var hensigten, at der ikke skulle komme flere driftsproblemer som følge af, at man lægger nye ting ind. Og det har sådan set fungeret meget godt," siger Palle H. Sørensen.
 
Palle H. Sørensen fortæller, at beslutningen om at stoppe alle systemændringer og lade systemet være i fred blev taget på et såkaldt styregruppemøde sammen med DanID.
 
"Her taler vi om, at det måske er betimeligt, at DanID gennemgår processerne med henblik på at sikre fejlfri opdateringer af driftssystemerne."

Overvejer flere opdaterigsstop

Ifølge Palle H. Sørensen er der i perioden blevet udsat en enkelt planlagt systemopdatering, som blev flyttet til tiden efter opdaterings-stoppet.
 
"Det har været nogle småting, som ikke har haft nogen betydning," siger Palle H. Sørensen.
 
Ifølge centerlederen er det helt almindeligt med opdaterings-stop på store systemer. Han peger på, at man eksempelvis også omkring skattesystemer laver en såkaldt frozen zone uden for specifikke tidsperioder.
 
"Man holder op med at lægge nye ting ind på et system for ikke at eksponere risici i driftssystemet. Det er helt almindeligt at gøre en gang imellem på så store infrastruktursystemer," siger Palle H. Sørensen.  
 
Hvilke resultater har opdateringsstoppet haft på driften og supporten?
 
"Supporten bliver jo belastet, når tingene går ned. Ellers har det haft det resultat, at der ikke har været driftnedbrud af betydning," siger Palle H. Sørensen.   
 
Kan man sige, at det positive resultat giver stof til overvejelse af at prøve det igen?
 
"Ja, det er måske en god idé med frozen zones op til særligt vitale begivenheder for borgernes anvendelse af systemerne. Men det er endnu blot overvejelser."
 
Ifølge Palle H. Sørensen har DanID brugt tiden under opdaterings-stoppet til at forbedre de såkaldte change management-processer omkring systemerne.

Annonce

Gyldendal A/S

Erfaren udvikler med AI-fokus

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

Forretningsanalytiker til PET's IT-afdeling

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Teknologirådgiver inden for Elektromagnetisme ved Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

Rasmus Pedersen

Dansk AM Hub

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks