NemID uden nedbrud efter forbud mod opdateringer

Massive nedbrud fik staten og DanID til at indføre totalt opdateringsstop af NemID. Resultatet var fem ugers fejlfri drift.

Artikel top billede

Hvis du synes, at der har været stille omkring den omdiskuterede fælles logon-løsning NemID i den seneste tid, så er det ikke helt forkert.
 
I midten af november besluttede IT- og Telestyrelsen nemlig sammen med leverandøren, DanID, at gennemføre en såkaldt frozen zone, som i praksis forbyder at pille mere ved systemerne i en periode på fem uger hen over julen og et godt stykke ind i 2011. 

Pilleri gav driftsforstyrrelser 

Hos IT- og Telestyrelsen fortæller leder af center for digital signatur, Palle H. Sørensen, at beslutningen om et totalt opdateringsstop blev taget for at stabilisere driften.
 
"Der havde været en masse kritik af driften. I oktober og november var der nogle driftsstop. Og da man så fandt ud af, at det muligvis hang sammen med, at man pillede for meget ved tingene, så var det en meget naturlig slutning," siger Palle H. Sørensen. 
 
Han fortæller, at beslutningen blev truffet i enighed, og at det således ikke var IT- og Telestyrelsen, som forbød yderligere pilleri i systemet hos DanID.
 
"Det er klart, at når DanID bliver ved med at konstatere driftsproblemer, så har de jo selv haft behov for at sikre, at tingene kører stabilt," siger Palle H. Sørensen. 
 
Først tidligt om morgenen den 12. januar udløb opdaterings-karantænen. I dagene efter denne dato gennemførte DanID en hardware-opgradering, som ifølge Palle H. Sørensen ikke gav anledning til driftsproblemer. 
 
Pause stoppede nedbrud
Er du tilfreds med resultatet af opdaterings-stoppet?   
 
"Ja, i al fald har vi jo ikke haft nogen store katastrofer siden, kan man sige. Det var hensigten, at der ikke skulle komme flere driftsproblemer som følge af, at man lægger nye ting ind. Og det har sådan set fungeret meget godt," siger Palle H. Sørensen.
 
Palle H. Sørensen fortæller, at beslutningen om at stoppe alle systemændringer og lade systemet være i fred blev taget på et såkaldt styregruppemøde sammen med DanID.
 
"Her taler vi om, at det måske er betimeligt, at DanID gennemgår processerne med henblik på at sikre fejlfri opdateringer af driftssystemerne."

Overvejer flere opdaterigsstop

Ifølge Palle H. Sørensen er der i perioden blevet udsat en enkelt planlagt systemopdatering, som blev flyttet til tiden efter opdaterings-stoppet.
 
"Det har været nogle småting, som ikke har haft nogen betydning," siger Palle H. Sørensen.
 
Ifølge centerlederen er det helt almindeligt med opdaterings-stop på store systemer. Han peger på, at man eksempelvis også omkring skattesystemer laver en såkaldt frozen zone uden for specifikke tidsperioder.
 
"Man holder op med at lægge nye ting ind på et system for ikke at eksponere risici i driftssystemet. Det er helt almindeligt at gøre en gang imellem på så store infrastruktursystemer," siger Palle H. Sørensen.  
 
Hvilke resultater har opdateringsstoppet haft på driften og supporten?
 
"Supporten bliver jo belastet, når tingene går ned. Ellers har det haft det resultat, at der ikke har været driftnedbrud af betydning," siger Palle H. Sørensen.   
 
Kan man sige, at det positive resultat giver stof til overvejelse af at prøve det igen?
 
"Ja, det er måske en god idé med frozen zones op til særligt vitale begivenheder for borgernes anvendelse af systemerne. Men det er endnu blot overvejelser."
 
Ifølge Palle H. Sørensen har DanID brugt tiden under opdaterings-stoppet til at forbedre de såkaldte change management-processer omkring systemerne.

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

Michael Schou

Netip A/S

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S