NemID uden nedbrud efter forbud mod opdateringer

Massive nedbrud fik staten og DanID til at indføre totalt opdateringsstop af NemID. Resultatet var fem ugers fejlfri drift.

Artikel top billede

Hvis du synes, at der har været stille omkring den omdiskuterede fælles logon-løsning NemID i den seneste tid, så er det ikke helt forkert.
 
I midten af november besluttede IT- og Telestyrelsen nemlig sammen med leverandøren, DanID, at gennemføre en såkaldt frozen zone, som i praksis forbyder at pille mere ved systemerne i en periode på fem uger hen over julen og et godt stykke ind i 2011. 

Pilleri gav driftsforstyrrelser 

Hos IT- og Telestyrelsen fortæller leder af center for digital signatur, Palle H. Sørensen, at beslutningen om et totalt opdateringsstop blev taget for at stabilisere driften.
 
"Der havde været en masse kritik af driften. I oktober og november var der nogle driftsstop. Og da man så fandt ud af, at det muligvis hang sammen med, at man pillede for meget ved tingene, så var det en meget naturlig slutning," siger Palle H. Sørensen. 
 
Han fortæller, at beslutningen blev truffet i enighed, og at det således ikke var IT- og Telestyrelsen, som forbød yderligere pilleri i systemet hos DanID.
 
"Det er klart, at når DanID bliver ved med at konstatere driftsproblemer, så har de jo selv haft behov for at sikre, at tingene kører stabilt," siger Palle H. Sørensen. 
 
Først tidligt om morgenen den 12. januar udløb opdaterings-karantænen. I dagene efter denne dato gennemførte DanID en hardware-opgradering, som ifølge Palle H. Sørensen ikke gav anledning til driftsproblemer. 
 
Pause stoppede nedbrud
Er du tilfreds med resultatet af opdaterings-stoppet?   
 
"Ja, i al fald har vi jo ikke haft nogen store katastrofer siden, kan man sige. Det var hensigten, at der ikke skulle komme flere driftsproblemer som følge af, at man lægger nye ting ind. Og det har sådan set fungeret meget godt," siger Palle H. Sørensen.
 
Palle H. Sørensen fortæller, at beslutningen om at stoppe alle systemændringer og lade systemet være i fred blev taget på et såkaldt styregruppemøde sammen med DanID.
 
"Her taler vi om, at det måske er betimeligt, at DanID gennemgår processerne med henblik på at sikre fejlfri opdateringer af driftssystemerne."

Overvejer flere opdaterigsstop

Ifølge Palle H. Sørensen er der i perioden blevet udsat en enkelt planlagt systemopdatering, som blev flyttet til tiden efter opdaterings-stoppet.
 
"Det har været nogle småting, som ikke har haft nogen betydning," siger Palle H. Sørensen.
 
Ifølge centerlederen er det helt almindeligt med opdaterings-stop på store systemer. Han peger på, at man eksempelvis også omkring skattesystemer laver en såkaldt frozen zone uden for specifikke tidsperioder.
 
"Man holder op med at lægge nye ting ind på et system for ikke at eksponere risici i driftssystemet. Det er helt almindeligt at gøre en gang imellem på så store infrastruktursystemer," siger Palle H. Sørensen.  
 
Hvilke resultater har opdateringsstoppet haft på driften og supporten?
 
"Supporten bliver jo belastet, når tingene går ned. Ellers har det haft det resultat, at der ikke har været driftnedbrud af betydning," siger Palle H. Sørensen.   
 
Kan man sige, at det positive resultat giver stof til overvejelse af at prøve det igen?
 
"Ja, det er måske en god idé med frozen zones op til særligt vitale begivenheder for borgernes anvendelse af systemerne. Men det er endnu blot overvejelser."
 
Ifølge Palle H. Sørensen har DanID brugt tiden under opdaterings-stoppet til at forbedre de såkaldte change management-processer omkring systemerne.

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S