Her er den dårligst bevarede mobil-hemmelighed

Sony Ericsson har afsløret sin længe ventede PlayStation-telefon, der nåede at blive verdens dårligst bevarede mobil-hemmelighed. Se her om den var ventetiden - og postyret - værd.

Ikke siden lanceringen af Apple iPad har et produkt fået så meget omtalte, selv om det ikke officielt eksisterede.

Det drejer sig naturligvis om Sony Ericsson Xperia Play, som der findes massevis af "lækkede" fotos af på alverdens gadget-sider.

Sony har ikke ligefrem anstrengt sig for at begrænse omtalen af den hemmelige mobil, og for nylig valgte svensk-japanerne endda at bringe en kryptisk og lidt uhyggelig tv-reklame for den under Super Bowl i USA, som ses af millioner af mennesker.

Men nu er det endeligt officielt. Sony Ericsson er klar med Xperia Play, der er japanernes bud på en PlayStation-mobil, og alle detaljer er løs.

Den er udstyret med de samme fysiske knapper, som du kender fra en controller til PlayStation, og Sony vil sørge for, at den er i stand til at æde en god portion spil, blandt andet The Sims 3, Assassin's Creed og Guitar Hero.

Dermed forsøger svensk-japanerne at tage en bid af det voksende marked for håndholdt spilunderholdning, der blandt andet er i vækst takket være populære spil som Angry Birds.

Android-mobil til spilfolket

Xperia Play er baseret på Googles Android-platform og kører version 2.3, også kaldet Gingerbread.

Skærmen er fire tommer og berøringsfølsom med en opløsning på 854 gange 480 pixels.

Motoren er en 1 Ghz SnapDragon-processor, der efterhånden er standard i rigtig mange topmobiler. Desuden er telefonen udstyret med en Adreno GPU (grafikprocessor), der skal hjælpe med at få 3D-spil til at køre flydende.

Med en vægt på 175 gram er telefonen ikke ligefrem nogen letvægter, til gengæld ligner den et interessant bud på en mobil til spilfolket, der har brug for massevis af underholdning på farten. 

Den nye mobil er ude i butikkerne i USA allerede i slutningen af næste måned, men det er uklart, hvornår vi kommer til at se den herhjemme. Prisen er heller ikke offentliggjort endnu.

Her er en video fra lanceringen af Sony Ericsson Xperia Play:

Annonce

Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger |

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

22. april 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S

IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

Gustav Olsen

IFS Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

Michelle Sørensen

Netip A/S