20 års angreb på Windows: De første tumlende vira

Del 1: Gennem 20 år er verdens mest udbredte styresystem, Microsofts Windows, blevet bombet igennem af malware. De første angreb var simple, men skabte stor ravage.

Artikel top billede

(Foto: © Corbis. All Rights Reserved. / Deborah Feingold)

Computerworld News Service: Pc'er med styresystemet Windows har været under belejring i 20 år.
 
Da Windows var ung, tumlede virusserne fra system til system og af og til kunne det ske, at de slettede nogle filer, som næsten altid kunne reddes, eller viste mystisk indhold på skærmen som for eksempel tallet 1.
 
I dag sker der helt andre og mere alvorlige ting.
 
Malware på Windows kan i dag låse dine data og kræve løsepenge for at frigive dem igen, eller malwaren kan fjernstyre din pc til at deltage i angreb, grave i dine filer for at finde kodeord og kreditkortoplysninger eller ligefrem få centrifuger i atomanlæg til at snurre ude af kontrol.
 
I tidens løb har malwaren på Windows indirekte affødt adskillige sikkerhedssoftwarefirmaer med milliardomsætninger, inspireret til massevis af artikler, skabt arbejde til titusindvis af it-sikkerhedsspecialister og forårsaget hundredetusindevis af nedbrud.
 
De farlige programmer har gennem årene udviklet sig løbende, og både midlerne, metoderne og målene har forandret sig med tiden.
 
Som med enhver teknologi viser den innovative tænkning vejen frem.
 
Læs videre og se, hvordan opfindsomhed og innovation har forandret hacking af Windows fra en hobby til en industri med omsætning på milliarder af kroner. 
 
Det tidlige forbryderalbum
Nogle af de mest innovative og (stadigt) udbredte malware-teknikker opstod sammen med de allertidligste versioner af Windows, hvor årene, der ledte op til Windows 3.0, skabte et stærkt fundament for den fremtidige Windows-specifikke malware.
 
Tag for eksempel VirDem, der var den første virus, som inficerede en eksekverbar fil. 
 
Ralf Burger stod bag denne virus i Tyskland i 1986.
 
Det skete ved at placere et selv-replikerende program først i en .com-fil og flytte de oprindelige instruktioner bagest. 

Kan du huske Cascade og Ghostball? Her har du dem

Den blev hurtigt efterfulgt af Cascade, som fremkom i 1987 som den første virus, der skjulte sig selv ved hjælp af kryptering.
 
Krypteringsrutinen var dog den samme i alle inficerede filer, så virusskannerne havde let ved at finde den.
 
GhostBalls (hvis kode stolt erklærede "Product of Iceland / Copyright © 1989") kombinerede to inficeringsteknikker, hvilket gjorde den til den første virus af typen multipartite eller en såkaldt blended threat bestående af flere komponenter.
 
GhostBalls vedhæftede sig selv til .com-filer og spredte sig ved at kopiere sig selv til andre .com-filer.
 
Den undersøgte også, om der skulle være en diskette i A:-drevet, og hvis det var tilfældet, kopierede den en modificeret bootsektor-virus over på disketten.
 
I et forsøg på at overvinde Cascades medfødte defekt skabte Mark Washburn i 1990 virussen 1260, der var den første polymorfe virus. 
 
Ændrer sig ofte
Virusser af denne type ændrer sig, hver gang de bliver krypteret på ny - også ofte selve krypteringsrutinen - hvilket gør det væsentligt vanskeligere at opdage dem.
 
For to andre virusser fra 1990 var det ligeledes den foretrukne fremgangsmåde til at undgå opdagelse. De to virusser, Frodo og Whale, blev kendt som stealth-virusser, fordi de var meget påpasselige med at gemme sig.
 
Frodo fik Windows til at oplyse en forkert filstørrelse på de inficerede .com-filer, så de ikke fremstod som inficerede. Whale - der stadig er den hidtil tungeste virus på ni kilobyte - brugte både Frodos teknik til at skjule sin rigtige størrelse og 1260's trick til at forandre sig. Ingen af disse to programmer gjorde rigtigt nogen skade, men begge var formidable til at skjule sig.
 
Efter 20  års udvikling gør den rige fauna af malware på Windows stadig kraftigt brug af både inficerede eksekverbare filer samt multipartite-, polymorf- og stealth-teknikkerne.
 
Oversat af Thomas Bøndergaard

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Horsens

Dynamics AX og FO: Næste kapitel for din virksomhed

Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

Jura | København

Compliance Day 2026

Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Hele Danmark øver

Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S