Derfor kæmper Google fortsat med Android-malware

Flere end 50 applikationer i Googles Android Market har været inficeret med malware. Det ryster sikkerhedsbranchen.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Sidste uges afsløring af mere end 50 malware-inficerede applikationer i Googles Android Market har rystet Google og sikkerhedsbranchen.

De malware-baserede applikationer, kaldet DroidDream, er allerede blevet slettet af Google.

Selskabet fortæller, at man er i gang med "at tilføje en række sikkerhedselementer, der skal forhindre ondsindede applikationer, som udnytter et tilsvarende exploit, i at blive distribueret gennem Android Market."

Det største spørgsmål, der er blevet rejst af hele DroidDream-episoden, er nok, hvorfor nogle Android-enheder overhovedet (Google siger, at Android 2.2.2 og senere versioner ikke har været påvirket, eftersom hullet er blevet lukket) har været sårbare over for angrebet, eftersom Google udsendte rettelser til de pågældende exploits allerede i november.

Et underliggende problem er, at producenterne af Android-enheder arbejder sammen med udbyderne om at distribuere Android-baserede opdateringer, og at de ikke alle sammen har fået udsendt rettelserne til det exploit, som DroidDream udnyttede.

Sløser med opdatering

Selv om ingen specifikke producenter eller udbydere bliver nævnt ved navn, så anerkender Google til baggrund, at ikke alle Android-enheder er blevet opdateret.

Google arbejder som udgangspunkt med en 'hands off'-tilgang, når virksomheden først har udsendt open source-rettelser til Androids kodebase, og forventer, at producenterne selv integrerer ændringerne i deres skræddersyede Android-enheder.

Men efter DroidDream-afsløringerne sprang Google selv til handling og arbejdede sammen producenter og udbydere om at få udbredt rettelserne i en fart.

Målet er at sikre, at den underliggende sikkerhedsfejl, som DroidDream udnyttede, og som måske stadig findes i nogle enheder, bliver rettet hurtigst muligt.

Google har desuden udsendt et auto-uninstall-værktøj kaldet "Android Market Security Tool March 2011" direkte til de inficerede Android-enheder.

Værktøjet afinstallerer de ondsindede applikationer, som er blevet downloadet fra Android Market.

Rettelser nåede aldrig frem

Sikkerhedsleverandører har hele ugen holdt skarpt øje med DroidDream-sagen.

"Exploiten til den her malware blev rettet for flere måneder siden," siger Kevin Mahaffey, der er teknologi-chef hos Lookout Mobile Security, med en henvisning til det, der er blevet kendt som "Exploit" og "rageagainstthecage", og som blev anvendt i de inficerede DroidDream-apps, som fandt vej til Android Market.

Men det betyder ikke nødvendigvis, at Googles månedgamle rettelser også nåede frem til forbrugerne. Det, som branchen er ved at lære, siger Kevin Mahaffey, er, at "det er en hel del mere kompliceret at lappe en telefon, end det er at opdatere en pc."

Antimalware-virksomheden Kaspersky Lab har i denne uge betegnet Googles håndtering af Android-malwaren som "diskutabel."

Sikkerhedsleverandøren siger i sin analyse af den såkaldte "Android Market Security Tool March 2011", som Google har udsendt til DroidDream-inficerede Android-enheder, at det er en "diskutabel metode."

Oversat af Marie Dyekjær Eriksen.

Annonce

Region Midtjylland

It-supporter til Regionshospitalet Horsens

Midtjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Senior projektkonsulent til program Digital og Operativ Transformation

Københavnsområdet

Riskpoint A/S (Riskpoint Solutions Limited)

Senior Developer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S

Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

Michelle Sørensen

Netip A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job