Prøvekørt: Sådan virker Sony Ericssons Playstation-mobil

Sony Ericssons længe ventede gamer-telefon Xperia Play imponerer ved første øjenkast, men der er enkelte skår i glæden.

Prøvekørt: Sådan virker Sony Ericssons Playstation-mobil

Sony Ericsson er efterhånden en garvet rytter på mobilmarkedet med en del mobiler i saddeltasken.

Nu har de så endelig kombineret mobilteknologien med konsolklassikeren Playstation i den nye smartphone Xperia Play.
På den ene side er der tale om en fuldblods-smartphone, der kører på styresystemet Android 2.3 (Gingerbread), men samtidig har den fået bygget en "mobiliseret" udgave af Sony Playstation's klassiske konsolkontroller ind i "kroppen", så spilentusiaster med hang til mere end Angry Birds kan få stillet lysten. 

Vi foretog en hurtig testkørsel af det hybride resultat, som kommer på det danske marked om to uger.

Behagelig styring

I forhold til de dedikerede spiltaster er Sony Ericsson sluppet godt af sted med placeringen, hvilket selvsagt er essentielt for en Playstation-telefon. Det betyder, at telefonen ligger ganske godt i hænderne, når man spiller.

Eneste feature der kan være problematisk i forhold til styringen er de klassiske 'L' og 'R'-knapper, som du kender fra fronten af Playstation-controllerne. De lægger sig forholdsvist tæt op ad bagsiden på skærmen, og alt efter hvordan ens hænder er skruet sammen, kan den placering måske være uheldig for nogle.  

Undertegnede fik mulighed for at afprøve det præinstallerede spil "Bruce Lee", som er et klassisk kampspil i stil med Tekken-serien. Det fungerede vældig godt, og selv om telefonen ikke rummer mere regnekraft end andre moderne smartphones, så imponerede grafikken.

Fire tommer skærmen på 854 x 480 pixel leverede et overbevisende billede med fine kontraster, men til forskel fra de andre nyheder i Xperia-serien, Arc og Neo, så er Play ikke udstyret med en Sony Mobile Bravia-engine, hvilket kunne have været rigtig spændende.

Overordnet set virker telefonen forholdsvis lækker og solid. Men det bliver en telefon, man køber for at spille, ikke for designet.  

En halvkvabset fætter

Det giver sig selv, at Xperia Play ikke er den mest 'slim' telefon på markedet. Den måler 16 mm i tykkelsen, hvilket er noget mere end for eksempel iPhone 4 med 9,3 mm og HTC Desire med 11,8 mm.

For nogen vil det helt sikkert virke voldsomt, men i forhold til hvad vi havde forventet, så er det lykkedes Sony Ericsson at få skabt en forholdsvis elegant telefon, alt taget i betragtning.
Vægten er landet på 175 gram, hvilket er 38 gram mere end iPhone 4, der til sammenligning vejer 137 gram.

Det er dog ikke noget, der generer, men ynder man at gå i stramme bukser, kan tykkelsen blive et irritationsmoment.
 
Pris i den højere ende
Det store spørgsmål i forbindelse med Xperia Play er selvfølgelig, hvorvidt det kan betale sig at smide penge efter den.

Noget af det, der bliver afgørende, er udbuddet af spil. Fra start medfølger seks spil, blandt andet Bruce Lee, Fifa 10 (inklusiv multiplayer) og Sims 3, og der vil være 50 tilgængelige på Android Market.

En præ-installeret applikation skal gøre det nemt at finde og downloade de spil, der er optimeret til Xperia Play. Sony Ericsson har her allieret sig med blandt andre EA Games og Gameloft. Sony Ericssons danske national account manager vurderede, at spil vil komme til at koste 37-60 kroner, hvilket lyder rimeligt. 

Til gengæld gættede han også på, at prisen vil ligge på omkring 4.200 kroner uden abonnement.
 
Det er mange penge. Især set i forhold til, at man i dag kan købe en Sony PSP for under 1400 kroner.

Selvfølgelig er det smart at have det hele i én integreret enhed. Men det betyder, at man får en temmelig stor telefon, hvor der er skåret ned på kamera- og skærmsiden i forhold til de andre Xperia-modeller.

I forhold til batteri er spilletiden angivet til fem timer og 35 minutter. Det bliver interessant at se, om det holder, for går den død midt på dagen, fordi man har spillet Fifa, er det knap så fedt.

Men med et udmærket gameplay og et spiludvalg, der tegner lovende, vil den helt sikkert begejstre nogle i gamer-segmentet, som også er den oplagte målgruppe til denne telefon.

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Online

ERP Insights 2026

Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

Sikkerhed | København

Cyber Security Festival 2026

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 80 talere og...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec

IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

Gustav Olsen

IFS Danmark A/S