HTC overhaler Nokia i mobilkrig

Den taiwanske mobilproducent HTC er nu mere værd end Nokia.

Artikel top billede

Foto: Povl D. Rasmussen. (Foto: Povl D. Rasmussen)

Den taiwanske mobilproducent HTC er de sidste to år buldret frem med Android-mobiler.
 
I den samme periode er Nokias markedsandele faldet og faldet. Det er i markedet for dyre smartphones, at finnerne har tabt terræn.
 
Det er en udvikling, som aktiemarkedet nu illustrerer. Efter HTC-aktien steg mere end fem procent onsdag, stod det torsdag klart, at HTC nu er mere værd end Nokia, skriver Financial Times.

Således er HTC nu 176 milliarder kroner værd, mens Nokia er 174 milliarder kroner værd.

Dermed klemmer HTC sig ind som verdens tredjestørste mobilproducent målt på værdi af selskabets aktier efter Apple og Samsung.

Her er det dog værd at bemærke, at HTC næsten udelukkende er en smartphone-producent, mens de to andre firmaer har en bredere portefølje af produkter.
 
Financial Times skriver, at Apple og HTC er de eneste mobilproducent-aktier, der er steget i år. Alene i år er HTC's aktie steget med en tredjedel, mens Nokia i den samme periode er faldet med en femtedel.
 
Nokia på retur
HTC kunne i januar præsentere et årsresultat for 2010, hvor selskabet øgede salget med 90 procent i forhold til 2009. Den taiwanske producent sendte sidste år 25 millioner smartphones på gaden.
 
Fremgangen hos HTC skete i et år, hvor også mobilstyresystemet Android buldrede frem, og det var især en Android-mobil som HTC Desire, der trak salget for den asiatiske mobilproducent.

Netop Android ser ifølge salgstal ud til at overhale Nokias platform Symbian som verdens mest udbredte mobilsystem i 2011.
 
Nokia har indtil videre gennemlevet et hektisk 2011, hvor selskabet har besluttet at skrotte sin egen smartphone-platform til fordel for Windows Phone 7.

Trods problemerne er Nokia fortsat verdens største producent af mobiltelefoner målt på antallet af solgte enheder. Men den finske koncern har haft svært ved at danse med i den dyreste ende af smartphone-markedet, hvor selskaber som Apple, HTC og Samsung huserer.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Cyber Security Festival 2026:

    Årets program sætter fokus på cybersikkerhed som samfundssikkerhed

    Politiets Efterretningstjeneste

    Platform Engineer hos PET

    Københavnsområdet

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

    Christoffer Andersen

    Norriq Danmark A/S

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S