Sådan kan CSC genbruge bortviste ansattes data

CSC's genbrug af brugernavne kan give alvorlige problemer. Men det kan faktisk sagtens lade sig gøre at genbruge brugernavne fra bortvist ansatte. Se her, hvordan det kan gøres.

Artikel top billede

Det er ikke nødvendigvis sikkert, at CSC's genbrug af bortviste medarbejderes brugernavne er et problem.
 
Det siger Ulf Munkedal, der er direktør hos it-sikkehedsfirmaet FortConsult, efter at fagforbundet Prosa tirsdag anmeldte CSC til Politiet for identitetstyveri.
 
"Det kommer meget an på, hvordan CSC håndterer det her," siger Ulf Munkedal.
 
Spørgsmålet er, hvem der har ejerskab over de brugernavne, som ifølge Prosa spøger videre i firmates loglister efter, at de tilhørende medarbejdere er bortvist. 
 
Virksomhedens ejendom
"Sådan som jeg kender lovgivningen på det her område, er det ligesom med mail. Det er virksomhedens ejendom, medmindre man specifikt har aftalt noget andet," siger Ulf Munkedal.
 
Han fortæller, at problemet bliver at holde styr på, hvad en ny medarbejder foretager sig i den oprindelige medarbejders navn.
 
"Selv om jeg ville føle mig lidt truffet, hvis der er én som logger ind med brugernavnet Ulf Munkedal, så er det jo bare et bruger-id," siger Ulf Munkedal.
 
Han fortæller, at spørgsmålet bliver kompliceret af, hvilke systemer brugernavnet giver adgang til. Og er der tale om tjenester ude i skyen, bliver det endnu sværere.
 
"Ligger det i virksomhedens egne systemer, så burde det jo være virksomhedens ejendom. Men vi ved jo, at arbejdsgivere ikke bare lige kan kigge det hele igennem i en mailboks, fordi der kan være personlige e-mails," siger Ulf Munkedal.
 
Hvem er egentlig hvem?
Han fortæller, at det også er de folk som bruger det genbrugte bruger-id'er, som afgør, om det bliver et problem.
 
"Det kommer meget an på, hvad du bliver hængt op på. Så fra det øjeblik hvor du ikke har råderet over brugernavnet mere, er det vigtigt at virksomheden 100 procent overtager det medansvar, som du havde som bruger," siger Ulf Munkedal. 
 
Derfor er det ifølge eksperten meget vigtigt, at CSC er meget omhyggelige med at holde styr på, hvad genbrugte brugernavne benyttes til.
 
I sikkerhedsverdenen bruger man ifølge Ulf Munkedal begrebet uafviselighed om problemstillingen.
 
"Og den uafviselighed bliver jo sat på lidt af en prøve her. Hvem er det egentlig, som helt præcist har gjort hvad," siger han.  
 
Derfor er det ifølge Ulf Munkedal absolut nødvendigt, at CSC holder tungen lige i munden i forbindelse med brugernavnene.

"Men det er lettere sagt end gjort at holde styr på det," siger han.  
 
"Gør de ikke det, kan der godt komme problemer ud af dette her," siger Ulf Munkedal.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    AI-agenterne kommer vrimlende

    Virksomheder er på vej fra store sprogmodeller, der svarer på spørgsmål, til AI-agenter, der kan udføre opgaver på egen hånd. Det gør teknologien mere nyttig – og langt mere risikabel.

    Navnenyt fra it-Danmark

    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S