Overblik: Se de mest spændende tablet-hybrider lige nu

Elektronikproducenterne søger med lys og lygte efter den optimale krydsning mellem en netbook og en tablet. Vi guider dig til nogle af de mest interessante i øjeblikket.

En helt ny art i junglen af netbooks/tablet-pc'er har set dagens lys. Den mangler bare et navn.

Det handler om krydsningerne mellem tablet-pc'er og netbooks, der prøver at navigere på den gyldne mellemvej og opsamle alle de blaffere, der ikke kan bestemme sig for, om de har mest brug for en minibærbar eller en tablet.

Klodens store producenter af forbrugerelektronik har for længst fået øjnene op for dilemmaet, og kappestriden om at skabe den bedste fusion mellem tablet-pc'en og netbook'en har affødt en række interessante modeller.

Nogle mere lovende end andre.

Dockede tablet'pc'er

Her på redaktionen har vi tidligere haft fat i Acer Iconia Tab W500, som fik stemplet "en mærkelig bastard".

Modellen består af to dele. En temmelig tung tablet-pc udstyret med Windows 7 og et keyboard, der samtidig fungerer som en docking-station. 

Ideen er udmærket, men den vaklede for meget mellem to stole uden at finde sin egen, og så var den simpelthen ikke handy nok til en pris i omegnen af 4.500 kroner for både tablet og dock.

Taiwanske Asus har med Eee Pad Transformer TF101 forsøgt sig med nogenlunde samme koncept. Dog er der den væsentlige forskel, at denne er udstyret med Android 3.0 frem for Windows 7, der på Acers W500 ikke er optimeret til tablet-brug. Den er også kilometer foran Acer, når det kommer til elegance og design og er samtidig lidt billigere med en pris på 4.200 kroner for hele pakken.

Men Asus har også satset på en anden løsning.

I Asus Eee Pad Slider er keyboardet integreret og "slides" ud fra undersiden af tablet-pc'en. På den måde behøver man ikke slæbe rundt på et eksternt tastatur, der - når tabletten er docket - udgør en lidt skrøbelig konstruktion.

Du kan læse mere om Asus' forskellige modeller i denne gennemgang.

Android og Windows i én

Samsung vil også være med i legen med den handy Samsung PC 7, som vi prøvekørte på CES i Las Vegas tidligere i år.

Også her er der tale om en "slider", som umiddelbart virker mere elegant end modellen fra Asus.

Fra HP hedder udfordreren Elitebook 2760p. Den kører Windows og er som udgangspunkt mest en bærbar, hvilket skærmen på 12,1 tommer, det optiske dvd-drev og prisen på godt 11.000 kroner også vidner om. Men når skærmen er slået op, kan man dreje den 180 grader, vippe den ned igen og voila: en tablet. 

Her kan du kan se en entusiatisk HP-medarbejder tale om tablet-pc'en.

Lenovo har ligeledes fundet sin helt egen løsning på kombineringen af de to størrelser.

Det er et sammenrend af IdeaPad UI og en LePad Slate, og kreationen blev allerede præsenteret på CES i 2010. Den er på én gang en bærbar computer, der drives af en Core i5-processor og kører på Windows 7, men i et snuptag kan man afmontere skærmen fra "basen", og så har man en fiks tablet, som lige pludselig skifter over til at køre på Android med en Snapdragon-processor i motorrummet.

Ideapad U1 og LePad Slate er tilgængelige i Kina, mens den europæiske lancering endnu er ukendt. Du kan se mere i denne video

 

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Connected sikkerhed: Sådan samles netværk, drift og sikkerhed i én platform

    Få indblik i, hvordan NaaS og SOC samler netværk og sikkerhed i én platform. Hør Semler Group dele erfaringer med hurtigere trusselsrespons, færre leverandører og mindre kompleks drift. Deltag og se, hvordan moderne sikkerhedsdrift skalerer i...

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

    Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job