Her er Googles nye planer for Android

Google arbejder ihærdigt på næste version af Android, som er klar i slutningen af året. Se her hvilke planer søgegiganten har for sit mobile styresystem.

Hvis du ikke har været i stand til at holde styr på de forskellige versioner af Android med de mange mærkværdige kagenavne, forstår vi dig godt.

Nemmere er det ikke blevet, efter at Googles seneste udgaver af Android dukkede op.

Den til mobiler hedder version 2.3 med kælenavnet Gingerbread, mens den nyeste udgave til tablet-pc'er hedder Android 3.0 og kaldes Honeycomb.   

Men nu rydder Google op i rodet, og det sker med en ny udgave af Android, som er klar i slutningen af året. Den kommer til at hedde Ice Cream Sandwich.

Som navnet antyder, lægges mobiludgaven af Android og den til tablet-pc'er sammen til én.

De nye planer for Android blev præsenteret på udviklerkonferencen Google I/O, hvor det også blev afsløret, at Ice Cream Sandwich vil være i stand til automatisk at tilpasse apps i forhold til små mobilskærme og store tablet-skærme.

Inden vi rammer slutningen af året og kan sætte tænderne i iskagesandwichen, får tablet-udgaven af Android en mindre opgradering til version 3.1.

Den gør det blandt muligt at koble USB-enheder til tablet-pc'en, eksempelvis dit kamera.

Desuden har Google en masse spændende ting i godteposen, der vil komme Android-brugere til gavn - men i første omgang kun dem i USA.

Det Google-ejede YouTube har åbnet op for filmudlejning i browseren, og det bliver også muligt at leje film direkte via Android Marked til din mobil eller tablet-pc.  

Som vi skrev om forleden, er Google også klar med musiktjenesten Music Beta, der streamer musik til din mobile Android-enhed. Det er muligt at uploade 20.000 musiknumre fra din samling, som du sidenhen kan lytte til, når du har lyst - og naturligvis har en internetforbindelse. Desværre er musiktjenesten i øjeblikket blot i beta, og det er kun muligt for amerikanere at prøve den.

Hvis du er interesseret i at streame din egen musik, kan du i øvrigt kigge nærmere på den gratis webtjeneste mSpot, der ligeledes gør det muligt at uploade dine favoritter og lytte til dem via web og mobil.

Læses lige nu

    Annonce

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-supporterelever til lokal IT på Garderkasernen i Høvelte

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Teknologirådgiver inden for AI-området til Teknologiafdelingen

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger en IT-supporterelev til lokal IT servicecenter i Brabrand

    Midtjylland

    Politiets Efterretningstjeneste

    Bliv iOS hacker i PET og få en unik mulighed i et hemmeligt miljø

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Ballerup

    Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    Digital transformation | Frederiksberg

    Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

    AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

    Thomas Harboe Hald

    Norriq Danmark A/S

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

    Jacob Holm Jensen

    Netip A/S