CSC mørklægger data om trafikdræbte danskere

CSC-konflikten betyder nu, at det er blevet umuligt at holde øje med de steder, hvor det er farligst for danskerne at færdes i trafikken.

Artikel top billede

 

Nedbrud kan koste CSC én million kroner om dagen

Hver måned udgiver Vejdirektoratet og Politiet en uheldsstatistik over uheldige begivenheder på de danske veje.

Men systemet er nu sat ud af spil på grund af arbejdsmarkedskonflikten mellem fagforeningen Prosa og it-virksomheden CSC, der drifter systemet.

Det skriver Vejdirektoratets sikkerhedsafdeling i en mail til abonnenter på uheldsstatistikken, som Computerworld er kommet i besiddelse af.

Problemer i et år

Sikkerhedsafdelingen frygter, at konsekvenserne kan blive langvarige.

"Når data endelig kommer igen, vil der være en stor ophobning af data, som skal behandles. Sidste gang, vi var ude for et længerevarende afbrud i dataleverancen, tog det næsten et år at få systemet op at køre normalt igen," står der i mailen.

Skal der gang i statistikken igen, kræver det en solid manuel indsats.

"Alternativet ville være papirfremsendelse fra politiet, men vi har desværre ikke kapacitet til at foretage inddateringen af de fremsendte oplysninger. Så der er desværre nok bare at vente," skriver sikkerhedsafdelingen.

 

Nedbrud kan koste CSC én million kroner om dagen

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Erfaren databasespecialist

    Nordjylland

    Røde Kors

    Data & Digitalisation Officer

    Københavnsområdet

    TD SYNNEX Denmark ApS

    Internal Account Manager

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

    Thea Scheuer Gregersen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

    Katrine Køpke Rasmussen

    Norriq Danmark A/S