Giv Firefox en omgang med farveladen

Med den seneste opdatering af Firefox er det blevet endnu nemmere at give browseren en seriøs omgang makeup. Se her hvordan du kan skræddersy den til din personlige stil.

Med plugin'et Personas til Firefox har det længe været muligt at iføre browseren en ny overfrakke. Det krævede dog, at du selv aktivt fik fat det pågældende plugin og installerede det.

Men det behøver du ikke længere. I den nyeste version af Firefox er Personas nemlig indbygget, og du kan derfor med et klik skifte udseende på browseren, som du er i humør til.

Desuden behøver du ikke som tidligere at genstarte browseren for at se, om den nye kulør matcher. Du lader blot musen vandre hen over et tema på GetPersonas.com.

Det er muligt at vælge imellem tusindvis af lækre og flotte temaer med alt fra Harry Potter og BMW til landskabsfotos.

Når du finder et tema, vises det automatisk med det samme.

Du kan vælge at trykke "Wear it" (tag det på), hvis du synes, det matcher din stil. Hvis ikke, flytter du blot musen fra temaet på GetPersonas, og din version af Firefox går tilbage til normal tilstand.

Hvis du har installeret et tema, som du gerne vil af med igen, kan det ske ved at gå ind i:

Funktioner -> Tilføjelser -> Tema

Her kan browseren sættes tilbage til sit standardtema.

Det er kun den nyeste version af Firefox, der har Personas indbygget. Hvis du ikke kører på den nyeste version, kan du opdatere browseren ved at klikke på:

Hjælp -> Tjek for opdateringer

Metroselskabet I/S

Senior IT Help Desk Specialist

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

IT-anskaffelseskonsulent til gennemførsel af IT-anskaffelser og udbud i Forsvaret

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Netværksspecialist med indsigt i C2 systemer til opbygningen af Forsvarets anti-drone-program

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Deloitte

Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job