CSC opgiver overenskomsten med Prosa

CSC opgiver nu forhandlingerne med it-fagforeningen Prosa og "anser sig som frigjort fra overenskomstgrundlaget".

Artikel top billede

Nu fastslår den konfliktramte virksomhed CSC, at it-giganten ikke længere anerkender overenskomstgrundlaget med fagforeningen Prosa.

"Efter at have forhandlet med Prosa i to år om en ny overenskomst uden at nå til enighed, anser CSC Danmark nu mulighederne for at opnå et resultat for udtømte," skriver selskabet i en pressemeddelelse.

Meldingen trådte i kraft i dag, mandag den 23. maj kl. 12.30.

De skal ind under HK

CSC tilbyder Prosa-medlemmerne, at de kan indgå under en overenskomst, som minimum svarer til vilkårene i it-overenskomsten mellem Dansk Erhverv Arbejdsgiver og HK/PRIVAT.

Hvis parterne ikke afslutter forhandlinger om dette tilbud i enighed senest på fredag 27. maj 2011 klokken 12.00, bortfalder CSC's tilbud om overenskomst med Prosa, oplyser selskabet.

"Det er vigtigt at understrege, at CSC ønsker, at det arbejde, der hidtil har været dækket af overenskomsten mellem CSC Danmark og Prosa-foreningerne, også fremover skal være dækket af en overenskomst. De medarbejdere, der har været ansat på Prosa-overenskomst, vil blive tilbudt ansættelsesvilkår, som svarer til minimum HK-overenskomsten," siger administrerende direktør Carsten Lind.

Hos Prosa bekræfter næstformand Hanne Lykke Jespersen, at fagforeningen har modtaget udmeldingen fra CSC, men hun ønsker ikke at kommentere yderligere på nuværende tidspunkt.

Computerworld følger sagen.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Connected sikkerhed: Sådan samles netværk, drift og sikkerhed i én platform

    Få indblik i, hvordan NaaS og SOC samler netværk og sikkerhed i én platform. Hør Semler Group dele erfaringer med hurtigere trusselsrespons, færre leverandører og mindre kompleks drift. Deltag og se, hvordan moderne sikkerhedsdrift skalerer i...

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

    Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

    Se alle vores events inden for it

    Køge Kommune

    Specialist i Informationssikkerhed

    Region Sjælland

    Green Power Denmark

    It-chef med udviklingsfokus

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Solution Manager til Cyberdivisionen

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos