Forbrugerrådet: Nu får du det bedre som mobilkunde

Du står som forbruger bedre med den nye telelov, lyder det fra Forbrugerrådet. Læs her hvorfor.

Artikel top billede

Foto: John W. McDonough

Du kan nu få flyttet dit mobilnummer til et andet teleselskab fra dag til dag.
 
Men du slipper ikke ud af dit abonnement, hvis der er opsigelsesvarsel eller bindingsperiode. Det skal fortsat betales ud.
 
Mobilselskaberne frygter, at forbrugerne ikke er klar over dette, men hos Forbrugerrådet tager økonom Martin Salamon godt imod ordningen, der er en del af den nye telelov.
 
"Nu skal det være lettere at skifte selskab som kunde, hvis teleselskabet ikke lever op til kundens forventninger. Det betyder, at det skærper selskabernes opmærksomhed på at gøre det godt for forbrugerne," siger han. 
 
Godt for selskaberne
Martin Salamon vurderer, at lovændringen betyder, at forbrugerne får nemmere ved at skifte teleselskab og dermed flytte deres forbrug over til et nyt teleselskab.
 
"Teleselskaber er interesserede i at få flere kunder, og hvis de øjeblikkeligt kan få trafikken fra nye kunder i stedet for at vente, så er de bedre stillede," siger han.
 
Han tror ikke, at forbrugernes risiko for dobbelt-fakturaer bliver det store problem.
 
"Der er en overgangsperiode, hvor forbrugerne lige skal vænne sig til det, og der vil være nogle forbrugere, som bliver overraskede over, at de skal betale dobbelt. Kunden har dog hele tiden skullet betale sit abonnement ud, men nu kan kunden flytte forbruget fra den ene dag til den anden," fortæller Martin Salamon.

Du kan her læse mere om, hvad den nye telelov betyder for dig som forbruger.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S