Garmin overtager Navigon

Med opkøbet styrker Garmin sin position på det europæiske marked for navigationsløsninger.

Artikel top billede

Navigon bliver en del af Garmin. Det oplyser de to firmaer.

Garmin har købt aktierne i det tyske firma og vil i fremtiden drive Navigon videre under det samme navn, men som et datterselskab til Garmin.

Den endelige handel afhænger dog af en godkendelse fra konkurrencemyndighederne, da der er tale om to store spillere på markedet.

Opkøbet giver Garmin en endnu større bid af det europæiske marked, hvor Navigon traditionelt er stærk.

Men opkøberne lægger også vægt på en anden ting, der har gjort Navigon til et interessant bekendtskab.

"Ved at købe Navigon køber vi også en af de bedstsælgende navigations-programmer til iPhone og Android. Det regner vi med kan være med til at skabe en god indtjening til de to firmaer i fremtiden. Ved at kombinere Navigon og Garmins styrker vi også vores konkurrenceevne og markedsandel især i Europa," udtaler Cliff Pemble, Garmin administrerende direktør.

Ved siden af programmer til smartphones og OEM-salg til bilproducenter har Navigon angiveligt også syv procent af det europæiske marked for mobile GPS-enheder.

Parterne ønsker ikke at oplyse prisen på handlen.

Opkøbet skærper konkurrencen på markedet, hvor der nu er konkurrerende producenter som Google, Nokia, Navman, TomTom, Mio og Magellan tilbage.

Læses lige nu

    Event: SAP Excellence Day 2026

    It-løsninger | Nordhavn

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    24. februar 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Connexa A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Ivan Nielsen som IT Konsulent. Han skal især beskæftige sig med IT Infrastruktur og services. Han kommer fra en stilling som IT Konsulent hos IT Forum Gruppen A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med IT Infrastruktur og konsulentopgaver. Nyt job

    Ivan Nielsen

    Connexa A/S

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Niko Phonekeo som Digital Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med Primært NORRIQs marketing tech stack, digitale kampagneudvikling SEO og lead management. Han kommer fra en stilling som Nordic Marketing Director. Nyt job

    Niko Phonekeo

    Norriq Danmark A/S

    ChangeGroup ApS har pr. 12. januar 2026 ansat Morten Benn som Administrerende direktør. Han kommer fra en stilling som Partner hos Nosco. Nyt job

    Morten Benn

    ChangeGroup ApS