Heftig udvikler-debat: Performer C++ virkelig bedst?

En intern Google-test af programmeringssprogs performance skaber stor udvikler-debat. C++ har markant bedre performance end Java, er konklusionen. Men er det rigtigt?

Artikel top billede

Hvilket programmeringssprog er "det bedste"?
Det er en diskussion, som udviklere kan bruge lang tid på.

Ligesom diskussionen om hvilket programmeringssprog, der er det mest populære (der er ikke nødvendigvis en sammenhæng mellem bedst og mest populær).

Men hvordan vurderes hvilket programmeringssprog, der er "bedst"?

Hvilket sprog er bedst til at implementere en algoritme?

En Google-ansat, Robert Hundt, gjorde et forsøg ved at prøve at måle hvilket programmeringssprog, der giver den bedste performance ved implementering af en veldefineret algoritme.

I rapporten "Loop Recognition in C++/Java/Go/Scala" (pdf) sammenlignes performance for implementeringen af en Loop Recognition-algoritme i de fire programmeringssprog C++, Java, Go og Scala.

Den oprindelige test byggede på implementering af algoritmen uden speciel optimering af koden.
 
Efter rapportens forfatter, Robert Hundt, publicerede resultaterne fra testen internt i Google, gik udviklere hos Google i gang med at optimere implementeringen i de enkelte sprog.

C++ er langt det bedste

Efter optimeringen af programmerne i de fire programmeringssprog, er der ingen tvivl i Google-rapportens forfatters sind:

C++ vinder performance-mæssigt.
 
"Med hensyn til performance, så vinder C++ med en stor margin. Det krævede dog også den mest intensive tuning-indsats, hvoraf mange blev udført på et sofistikeringsniveau, som ikke ville være tilgængelige for den gennemsnitlige programmør," hedder det i rapporten.

Java-program ikke optimeret i samme grad som C++

Rapporten blev lagt ud på nettet, og nørd-sitet Slashdot fik øje på den, hvorefter en heftig debat blandt Slashdot-læsere udfoldede sig.

Var C++ virkelig så meget bedre end Java?
 
Formentlig ikke.

Der var nemlig forskel på hvor meget optimering, der blev foretaget af algoritmeimplementeringen i de enkelte sprog.
 
Google-udvikleren Jeremy Manson stod for Java-optimeringen, og på sin blog tager han afstand fra rapportens konklusion.
 
Jeremy Manson påpeger, at han kun gjorde nogle enkelte ting ved Java-koden og ikke optimerede den helt.
 
Afhænger af programmørens kendskab til sproget
Samtidig var den oprindelige implementering i Java skrevet af Robert Hundt, der er nybegynder i Java, mens han har godt kendskab til C++.

Derfor var der fra starten stor forskel på kvaliteten og dermed performance af algoritme-implementeringen i de to sprog.
 
Det ses blandt andet af valg af datastruktur, der har stor indflydelse på, om en algoritme-implementering performer godt eller dårligt. Den slags valg afhænger af udviklerens kendskab og erfaring med programmeringssproget og ikke mindst de tilhørende libraries.

"Ud over de collections-relaterede fixes jeg lavede (som beskrevet i rapporten), benyttede testen sig også af en HashMap(Type, Integer), hvor det blot skulle have gemt en primitiv int som Type; den benyttede også en LinkedList, hvor det burde have været en ArrayDeque," skriver Jeremy Manson blandt andet.

Jeremy Manson mener, at testens konklusion ikke bør være, at "Java er langsomt, men at man kan skrive dårlig kode i ethvert sprog (med undskyldninger til Robert, som er en af de smarteste fyre, men han er ikke Java-programmør)."

Skaden er sket

Den slags forbehold er dog ikke hvad, der bliver rapporteret på diverse it-sites. Som datalogi-professoren Sebastiano Vigna skriver i en kommentar til Jeremy Mansons blog:

"Men hvad, der er slemt - rigtigt, rigtigt slemt - er, at nettet er oversvømmet med it-blogs og -sites, som siger, at 'C++ er klar vinder i Google-sprogtest'.

Det er latterligt. Det er ikke Google, som lavede testen, det er en enkelt Google-ansat. Og testen er meget fejlbehæftet. Og konklusionen er forkert."

Trods kritikken bør du læse rapporten og Jeremy Mansons blog, hvis du er udvikler. Der er masser af guldkorn af hente, når du får hele sammenhængen.

Læs også eventuelt Slashdot-kommentarerne. Der er også et par guldkorn og som altid god nørd-humor.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Andre events | Kongens Lyngby

    Årets CIO 2026

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    Se alle vores events inden for it

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Udlændinge- og Integrationsministeriet

    Datateknikerelever med speciale i infrastruktur til Koncern It i Udlændingestyrelsen

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job